Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych to ważne zagadnienie w każdym lokalu gastronomicznym. Sposób, w jaki magazynujemy żywność, wpływa na jakość i świeżość surowców, a zatem także potraw. Podpowiadamy, jak przechowywać żywność w barze czy restauracji, by była dobrej jakości jak najdłużej. Poniżej kilka wskazówek, jak utrzymać świeżość produktów, by nie narażać klientów.
Odpowiednie urządzenia do chłodzenia i mrożenia żywności
W zasadzie w każdym lokalu gastronomicznym powinny znaleźć się odpowiednie urządzenia do chłodzenia lub mrożenia produktów spożywczych. Są one solidne, bardziej wydajne i mocniejsze niż tradycyjny lodówki – to m.in. szafa chłodnicza, komora mroźnicza czy też witryna chłodnicza, która pozwala wyeksponować produkty. Nowoczesne rozwiązania są już standardem i wsparciem w gastronomii.
Podstawowym wyposażeniem jest zwykle profesjonalna szafa chłodnicza, zaawansowana i efektywna. Służy głównie do przechowywania mięsa i ryb, ale sprawdzi się także w przypadku warzyw czy owoców, a także lodów. Poszczególne produkty powinny być przechowywane i transportowane w różnych warunkach. Ma zastosowanie m.in. w barach i restauracjach, ale także w sklepach. Z kolei szafa chłodnicza ze szklanymi drzwiami pozwala na podgląd jej zawartości.
Utrzymanie optymalnych warunków przechowywania żywności
Priorytetem w gastronomii jest utrzymanie odpowiednich warunków przechowywania żywności, a także przestrzeganie norm GHP/GMP i HACCP. Dostosowanie najlepszych warunków dla danych rodzajów produktów i przygotowanie przemyślanego i profesjonalnego łańcucha chłodniczego jest kluczowe.
Nie zamrażaj ponownie – raz rozmrożony produkt należy zużyć
Kwestia zamrażania żywności jest bardzo ważna. Pamiętaj, by ponownie nie zamrażać produktu, który już został rozmrożony. Jeśli któregoś dnia wyjmiesz zbyt dużą ilość mięsa, nie możesz go zapakować i umieścić w zamrażarce kolejny raz – trzeba je zużyć. Można też mięso odpowiednio zamarynować, by przedłużyć jego świeżość o jeden dzień i dodać mu walorów smakowych.
Zainwestuj w pojemniki hermetyczne z atestem
Jeśli dostawy produktów umieszczasz potem luzem na szafkach, blatach albo na półkach, to weź pod uwagę, że produkty spożywcze muszą stać w opakowaniach hermetycznych z atestem do kontaktu z żywnością. Umieszczaj je w dobrej jakości, szczelnym pojemniku, by nie straciły walorów, wartości i świeżości. Zwykle przechowuje się w nich m.in. produkty sypkie. Przechowuj je z etykietą – oryginalną, a w razie takiej możliwości po prostu je etykietuj na bieżąco.