Lifestyle

Wypalenie zawodowe – jak się objawia i jak z nim walczyć?

Wypalenie zawodowe to zespół objawów, z którym – według różnych badań – zmaga się od 23 do 35 procent pracowników w Polsce. Ten stan psychiczny wiąże się nie tylko ze znacznym spadkiem motywacji do wykonywania obowiązków i efektywności w ich realizacji, ale także z szeregiem bardzo nieprzyjemnych symptomów psychicznych i fizycznych, przyczyniających się do obniżenia jakości życia w wielu jego obszarach. Na wypalenie zawodowe narażone są zarówno osoby od wielu lat obecne na rynku pracy, jak i osoby młode, które pracę rozpoczęły stosunkowo niedawno. Przedstawiamy, jak objawia się wypalenie zawodowe oraz jak sobie z nim radzić.

    Objawy wypalenia zawodowego

    Mianem wypalenia zawodowego określa się reakcję organizmu na długotrwały stres związany bezpośrednio z pracą. Wystąpienie tego syndromu może być spowodowane nadmiernym obciążeniem obowiązkami lub odpowiedzialnością, brakiem wsparcia ze strony przełożonych lub konfliktami w miejscu pracy. W warunkach, gdy stawiamy na produktywność i wydajność, znaczącym czynnikiem rozwoju wypalenia zawodowego jest nieumiejętność pozostawienia pracy w pracy, nieangażowania się w nią emocjonalnie i mentalnie w domu i w czasie, który powinien być przeznaczony na odpoczynek. Objawy wypalenia zawodowego przyjmują różne formy i najczęściej obejmują:

    • Uczucie chronicznego zmęczenia i wyczerpania, pomimo odpoczynku
    • Spadek motywacji i zaangażowania w pracę, oraz spadek wydajności
    • Poczucie bezradności i bezwartościowości wobec zawodowych obowiązków
    • Zwiększone poczucie irytacji, frustracji lub złości w związku z pracą
    • Objawy zdrowotne, takie jak bóle głowy, objawy ze strony układu trawiennego, problemy ze snem
    • Izolowanie się od współpracowników i narastające trudności w relacjach międzyludzkich w pracy
    • Zwiększony poziom cynizmu i oziębłości wobec pracy i ludzi z nią związanych
    • Utrata satysfakcji z pracy i brak poczucia sensu wykonywanych obowiązków.

    Sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym

    Warto pamiętać, że wypalenie zawodowe rozwija się stopniowo, a poradzenie sobie z nim może wymagać czasu i wysiłku. Zaniedbane objawy będą powodować rosnące koszty w życiu zawodowym i prywatnym osoby nimi dotkniętej. Właśnie z tego powodu, gdy zauważysz, że niepokojące symptomy przybierają na sile, warto zgłosić się do psychologa (https://adampiotrowskipsycholog.pl/). Specjalista pomoże Ci uporać się ze skutkami wypalenia zawodowego, zredukować ich przyczyny oraz przywrócić motywację do działania

    Zapobiegając lub radząc sobie z wypaleniem zawodowym, ustal granice między pracą a życiem prywatnym – wyznacz czas na odpoczynek, relaks i aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Wdrażaj strategie radzenia sobie ze stresem, takie jak techniki zarządzania sobą w czasie, trening umiejętności komunikacyjnych, budowanie zdrowych relacji z kolegami, przełożonymi i bliskimi. Zadbaj o fundamenty – regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią ilość snu. Warto również nauczyć się wybaczać sobie błędy i akceptować porażki, a także gratulować sobie sukcesów i wspierać poczucie własnej wartości. Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj poprosić przełożonych o urozmaicenie powierzonych Ci zadań. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, rozważ możliwość zmiany środowiska pracy.