Nawadnianie organizmu to kluczowa czynność wpływająca na dobre samopoczucie, a przede wszystkim na nasze zdrowie. Woda, którą decydujemy się pić, powinna być dostosowana do potrzeb naszego organizmu. Jej skład jest bardzo istotny, dlatego warto zwracać na niego uwagę. Rodzaj wody musi być również odpowiednio dobrany do trybu życia, jaki prowadzimy oraz wieku. Przed zakupem kolejnych butelek warto dowiedzieć się, czym różni się woda źródlana od mineralnej. Na którą się zdecydować?
Woda źródlana a mineralna – różnice i podobieństwa
Woda źródlana a mineralna, którą wybrać? Dużo osób zastanawia się, czym konkretnie różnią się te dwa rodzaje wód. Zasadnicza różnica związana jest z obecnością składników mineralnych. Woda mineralna to woda o wysokiej zawartości składników mineralnych najczęściej powyżej 1000mg/l. Źródlana natomiast posiada ich mniej. Dużą różnicę stanowi również fakt, iż woda mineralna w swoim składzie może posiadać jeden dominujący składnik mineralny dzięki któremu zostanie zakwalifikowana jako woda mineralna, natomiast woda źródlana posiada zrównoważony, zbilansowany skład mineralny.
Wody mineralne, jak i źródlane zawierają składniki takie jak: żelazo, magnez, sód oraz wapń, ale w zależności od rodzaju wody występują one w różnych stężeniach. Minerały te odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, nerwowego, odpornościowego oraz mięśniowego. Oczywiście ważne jest, aby zachować umiar, ponieważ niedobór wymienionych wyżej składników będzie niekorzystny dla naszego organizmu, tak samo jak ich nadmiar.
Wyraźną różnicę stanowi także smak wód: wody źródlane najczęściej mają bardzo łagodny smak, natomiast mineralne mają bardziej wyraźny, niekiedy lekko słony.
Czym różni się woda mineralna od źródlanej, już wiemy, a co je w takim razie łączy? Przede wszystkim wspólną cechą jest sposób wydobywania. Obie wody pochodzą z podziemnych źródeł i nie wymagają uzdatniania. Po wydobyciu są od razu butelkowane i zarówno woda mineralna, jak i źródlana są bardzo korzystne dla zdrowia.
Czym kierować się przy wyborze wody?
Najbardziej uniwersalną wodą jest woda źródlana – może być spożywana przez każdego i bez ograniczeń ilościowych Najbardziej zaleca się ją dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom, u których występują problemy z nadciśnieniem lub chorobami serca czy nerek. Dzięki niskiej zawartości składników mineralnych woda źródlana jest odpowiednia dla każdej osoby bez względu na stan zdrowia czy wiek. Sprawdzi się ona również u osób preferujących delikatniejsze smaki wód.
Woda mineralna przez wzgląd na dużo większą zawartość minerałów skierowana jest do konkretnych osób. Przede wszystkim zaleca się ją osobom uprawiającym sport, tym, którzy często przebywają w wysokich temperaturach, osobom cierpiącym na osteoporozę, a także tym, którzy zmagają się z zaburzeniami układu nerwowego i trawiennego.
Wybierając wodę, musimy zwracać uwagę na ilość minerałów, gdyż to one odgrywają znaczącą rolę. Oczywiście nie ma zasady mówiącej, że woda nie jest dla kogoś przeznaczona. Osoby, które nie zmagają się z problemami zdrowotnymi i prowadzą spokojniejszy tryb życia, również mogą sięgać po wodę mineralną. Należy jednak nie nadużywać ilości spożywania, a sięgać po nią w sytuacjach zapotrzebowania na konkretne minerały. Wybierając wodę źródlaną również dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych składników mineralnych.