Lifestyle

Waluty dużych państw na mapie świata

Czasem może zdarzyć się i tak, że im więcej powierzchni zajmuje dane państwo, tym bardziej rozpoznawalna waluta. W niektórych wypadkach rzeczywiście może być właśnie tak.

Wystarczy resztą wziąć na tapet dolara. Ten system pieniężny obowiązujący w Stanach Zjednoczonych oraz na terenach zależnych jest jednym z filarów, jeśli chodzi o gospodarkę. Zwłaszcza w jej całościowym i globalnym ujęciu. Zwraca uwagę już sam fakt, że gdy duże korporacje zawierają handlowe umowy warte wiele miliardów, często kwota podawana jest właśnie w dolarach. Jeszcze bardziej jaskrawym przykładem jest tu także to, że często kurs dolara wpływ również na waluty innych krajów. Od tego, jak jest ona silna, zależą na przykład dzienne ceny za ropę, czy też inne surowce o strategicznym znaczeniu. Przez lata obowiązywania, waluta stała się niemal kolejnym znakiem rozpoznawczym kraju, a tych przecież i tak jest naprawdę sporo. Znaczącym czynnikiem, który pozwala wielu z nas bez trudu skojarzyć dolar właśnie z krajem ze stolicą w Waszyngtonie, jest identyfikacja wizualna. Na wielu spośród nominałów banknotów, widoczne są postaci prezydentów. Najbardziej chyba znanymi z nich, są: George Waszyngton oraz Abraham Lincoln. Jeśli idzie o pierwszego z nich, był to wojskowy dowódca, który w znacznym stopniu przyczynił się do ostatecznego sukcesu w amerykańskiej wojnie o niepodległość. To właśnie Waszyngton jako pierwszy sprawował urząd prezydencki. Jego podobiznę umieszczono na banknocie o wartości jednego dolara. Z kolei Abraham Lincoln jako głowa państwa, może pochwalić się znacznym wkładem w zniesienie niewolnictwa na terenie kraju. Postać najważniejszego polityka umieszczono na nominale pięciodolarowym.

Niemałą powierzchnią poszczycić się mogą także Indie. W państwie o jednym z największych wskaźników zaludnienia, obowiązującą walutą jest rupia indyjska. To rozróżnienie jest tu istotne o tyle, że nie jest to jedyny wariant tego systemu pieniężnego. Podobny obowiązuje między innymi w Pakistanie czy też Pakistanie i Indonezji. Historia indyjskiej rupii sięga szesnastego stulecia. Wówczas pod tą nazwą funkcjonowały pieniądze w postaci monet wykonanych ze srebra. Podobnie jak w przypadku polskiego złotego, tutaj również obowiązuje system dziesiętny. Jedna rupia dzieli się na sto pajs. Największym nominałem w skali zarówno gotówki, jak i monet jest tu dwa tysiące rupii.

Dość popularną cechą wielu walut – nie tylko tych bardziej znanych – jest fakt, że z czasem są one wymieniane na nowe. Powód jest dość prosty. Emitenci chcą uniknąć wprowadzania przez przestępców fałszywej gotówki. W tym celu wyposażają pieniądze z nowych serii w lepsze zabezpieczenia. Czasem, jak w przypadku funta, idą za tym nowe motywy. Trzeba pamiętać, że wycofana gotówka traci po jakimś czasie funkcje środka płatniczego. Jeśli chcemy pozbyć się takich pieniędzy, mamy do wyboru wiele opcji. Jednymi z najpopularniejszych są: wymiana lub sprzedaż poszczególnych banknotów. Obecnie znalezienie kantoru oferującego te możliwości, nie powinno być problemem.

Jesli jestes zaintersowany oferta na waluty, skup wycofanych banknotow czy  zloto inwestycyjne, warto poznac opcje u sprawdzonego dealera firme Tavex, ktora od ponad 30lat dziala na polskim rynku.