ac
Motoryzacja

Ubezpieczenie AC – jak wybrać?

Ubezpieczając samochód klienci najczęściej wybierają jedynie ubezpieczenie obowiązkowe od odpowiedzialności cywilnej. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie jazdy bez wykupionej polisy auto casco. Czym jest AC i w jaki sposób wybrać takie, aby w razie potrzeby okazało się pomocne? Przede wszystkim w tym ubezpieczeniu, inaczej niż przy wyborze ubezpieczenia OC nie należy kierować się głównie ceną. Auto Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego każda firma może je w dowolny sposób kształtować i warunki na jakich wykupowana jest polisa mogą się diametralnie różnić.

O ile OC zapewnia właścicielowi ochronę gdy jest sprawcą kolizji drogowej i z jego polisy wypłacane jest odszkodowanie dla poszkodowanego, przez co nie trzeba wypłacać niczego z własnej kieszeni, o tyle z AC wypłacane jest odszkodowanie także dla sprawcy aby mógł naprawić swój pojazd. Polisy Auto Casco mogą się od siebie różnić zakresem ochrony. Najtańsze będą te, chroniące jedynie od ryzyka pogodowego takich jak uszkodzenie auta w wyniku gradobicia czy zalania. Droższe będzie AC z wykupionym ryzykiem kradzieży, a najdroższe takie chroniące od wszelkiego rodzaju ryzyka. Jednak wykupując taką polisę można spać spokojnie, bowiem ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w każdym przypadku, a więc kiedy samochód zniszczy grad, ktoś porysuje karoserię, nieznany sprawca uszkodzi auto na parkingu, gdy zostanie ono skradzione, czy też gdy kierowca z własnej winy nieumyślnie uszkodzi swój pojazd.

Podstawowym wyznacznikiem ceny ubezpieczenia Auto Casco jest wartość samochodu, wspomniany wyżej zakres ubezpieczenia oraz dotychczasowy bezszkodowy przebieg ubezpieczenia właściciela pojazdu. Zniżki z AC są liczone podobnie jak z OC, z tym że są one naliczane przez firmę ubezpieczeniową oddzielne, co oznacza, że można mieć pełne zniżki za bezszkodowość z OC i nie mieć żadnych zniżek za bezszkodowość z AC, jeśli nigdy nie miało się wykupionego tego typu ubezpieczenia.

Do tej pory kryteria ceny ubezpieczenia Auto Casco są dla przeciętnego kierowcy logiczne i zrozumiałe. Jednak ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki często pytają potencjalnego klienta o pewne pojęcia, o których ten nie słyszał lub nie do końca rozumie sens ich działania. Te pojęcia ubezpieczeniowe to najczęściej amortyzacja części i udział własny. Agent ubezpieczeniowy oferuje za dodatkową opłatą możliwość wykupienia amortyzacji części i udziału własnego. Jeśli klient zdecyduje się dopłacić i wyłączyć te klauzule, może liczyć na to, że należne odszkodowanie nie zostanie umniejszone. Właściciel pojazdu dostanie tyle ile faktycznie mu się należy. Jeżeli natomiast nie zdecyduje się na ich wyłączenie, to odszkodowanie zostanie pomniejszone np. o amortyzację (zużycie) części. W kilkuletnim samochodzie części są używane, więc gdy zostaną uszkodzone w wyniku np. kolizji to firma ubezpieczeniowa nie wypłaci tyle ile kosztują części nowe, ale ile kosztują części w podobnym do uszkodzonego aucie. Tak więc naliczone odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę samochodu i co bardziej zdeterminowanym pozostanie wynajęcie prawnika w celu procesowania się: https://pamietnikwindykatora.pl/dochodzenie-odszkodowania-z-prawnikiem/. Jeśli chodzi o udział własny to brak wykupienia tej klauzuli skutkuje obniżeniem należnego odszkodowania o pewną procentowo wyrażoną kwotę, najczęściej jest to 10%. Chodzi o to, że 90% szkody pokrywa firma ubezpieczeniowa, ale resztę pokrywa niejako właściciel pojazdu. Jest to jego przyczynienie się do tej szkody. Przy drobnych odszkodowaniach obniżenie odszkodowania o 10% jest niemal nieodczuwalne, jednak przy szkodach całkowitych może to być spora kwota.

Przedstawione powyżej klauzule nie są jedynymi stosowanymi przez firmy ubezpieczeniowe w polisach auto casco, jednak tymi najczęściej stosowanymi. Każdy kto decyduje się na wykupienie AC powinien dokładnie zapoznać się z jego warunkami lub zapytać kogoś kto się orientuje w kruczkach prawnych zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia, aby w razie wystąpienia szkody nie przeżywać rozczarowania.