Firma

Trendy i technologie zmieniające branżę magazynów

Nieustannie trwa boom na magazyny – w Polsce popularność zyskują nawet te lokalizacje, które były uznawane za mało atrakcyjne i bez potencjału. Rok 2020 był rekordowy, 2021 przełomowy, a w 2022 obserwujemy kontynuację i dalszy rozwój branży logistycznej i magazynowej.

Badacze prognozują, że trend wzrostowy utrzyma się. Rośnie zapotrzebowanie, pojawiają się nowe możliwości inwestowania, a także wyzwania przed deweloperami, którzy starają się odpowiedzieć na wymagania. Cały czas powstają nowe magazyny do wynajęcia, a popyt stale rośnie. Efektem są nowe powierzchnie magazynowe dostępne w niemal całym kraju. Zapotrzebowanie na nie generują głównie operatorzy logistyczni, sieci handlowe, producenci, m.in. z sektora spożywczego i FMCG.

Deweloperzy stawiają na nowe technologie

Rynek magazynowy w Polsce nie tylko dynamicznie rośnie, ale również zaczyna dojrzewać. Deweloperzy działający na rynku nieruchomości komercyjnych i magazynowych chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Przedstawiamy najważniejsze, aktualne trendy, które wpływają na współczesny rynek.

Quick commerce

Na wzrost rynku magazynowego w Polsce wpływają przede wszystkim trendy globalne. Jednym z nich jest rewolucja w łańcuchach dostaw i przenoszenie produkcji z Azji do krajów Europy. Ważne, by rynku zbytu były jak najbliżej, mimo że to podnosi koszt produkcji. Powszechnie wiadomo, że jest on niższy w krajach Azji.

Rośnie też zainteresowanie niedużymi magazynami miejskimi, które pełniłyby funkcję magazynów „podręcznych”. Oznacza to, że odpowiadają one na potrzeby e-commerce i błyskawicznych dostaw w miastach. Pozwala to realizować zamówienia online z dostawą do domu z dnia na dzień. Inwestowanie w magazyny do wynajęcia miejskie skrócą czas niezbędny na realizację zamówienia oraz na dostarczenie produktu.

Rozwiązania ekologiczne

Deweloperzy starają się też wdrażać rozwiązania ekologiczne, by ich wpływ na środowisko nie był negatywny. Priorytetem są systemy pozwalające monitorować i ograniczać zużycie prądu i wody. Najlepiej, by powierzchnie magazynowe były samowystarczalne energetycznie. Modne są także tzw. zielone technologie, które pomogą zmniejszać ślad węglowy.

Automatyzacja w magazynach

Duża automatyzacja procesów zachodzących w magazynach to podstawa, by można było spełnić obietnice quick commerce. Roboty w sektorze magazynowym usprawniają pracę w ogromnych magazynach. Powierzchnie magazynowe w e-commerce są wyposażone w rozwiązania oparte na automatyce i robotyce, bo mogą dzięki nim szybciej realizować zamówienia i dostawy.