Pleksa przezroczysta to tworzywo, o jakim słyszał każdy. Mnogość jej zastosowań zadziwia, a popularność w świecie wokół nas może przytłaczać. Niektóre osoby wciąż szukają nowych miejsc, gdzie mogłyby użyć tego materiału, m.in. zastanawiając się, czy szkło akrylowe sprawdzi się zamontowane jako szyba w samochodzie. My postanowiliśmy przeanalizować ten temat i poszukać odpowiedzi na to pytanie. Sprawdź, do jakich wniosków doszliśmy!
Pleksa przezroczysta – jakie ma zalety?
Pleksa na pierwszy rzut oka jest nie do odróżniania od szkła. Przepuszcza światło na poziomie 92%, wydawać by się więc mogło, że to idealny materiał na wszelkiego rodzaju szyby i przeszklenia. Co więcej, szkło akrylowe nie tłucze się na małe odłamki, a jego obróbka jest znacznie łatwiejsza niż szkła naturalnego. Pleksa przezroczysta będzie również lżejsza. Widać więc, że jest to materiał o wielu zaletach. Dodając do tego niską cenę i łatwą dostępność, bez problemu można skusić się na to, by zupełnie wyeliminować korzystanie ze szkła i sięgać wyłącznie po to tworzywo sztuczne. Czy jednak będzie to na pewno mądre rozwiązanie? W dalszej części artykułu rozjaśnimy wszelkie wątpliwości.
Czy szkło akrylowe nadaje się do produkcji szyb?
Szkło akrylowe ma wiele plusów, nie da się temu zaprzeczyć. Jak wszędzie jednak i tu znaleźć można pewne wady, które kładą się cieniem na możliwości wstawiania do samochodów szyb z pleksy. Materiał ten nie jest bowiem polecany do zastosowań zewnętrznych. Przy dłuższej ekspozycji na słońce, zaczyna żółknąć. Co więcej, szkło akrylowe dość łatwo się rysuje. Estetyka takiej szyby pozostawiałaby więc sporo do życzenia. Pleksa nie zapewnia też takiego poziomu bezpieczeństwa, jak szyba ze szkła hartowanego, dlatego też przepisy prawa nie pozwalają na stałe korzystać z tego rozwiązania w samochodzie. Pleksa może być użyta tylko jako opcja tymczasowa, jeśli potrzebujemy korzytsać z auta, a czekamy na zamówione szyby szklane. Szkło akrylowe bywa jednak czasami używane w innego rodzaju pojazdach, np. koparkach, jednak nie na szybę przednią, a boczne.
Szkło akrylowe w samochodzie – zastosowanie
Pleksa przezroczysta nie może więc być używana do produkcji szyb samochodowych. Nie oznacza to jednak, że eliminuje to zupełnie możliwość użycia jej w pojazdach. Ze szkła organicznego wciąż mogą być wykonane inne elementy konstrukcyjne auta, np. owiewki do szyb. Nie ma więc sensu eksperymentować z innymi zastosowaniami, a zamiast tego warto poszukać dobrej jakości elementów, których używanie jest dozwolone.