Wiele osób myśli, że plagi szczurów należą już do przeszłości i obecnie problem z nadmiarem tych gryzoni zupełnie nie istnieje. Niestety nie jest prawdą, że o szczurach biegających po mieście można przeczytać tylko w podręcznikach od historii. Szczury w miastach są i tworzą bardzo duże zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt. Duże, szczególnie stare miasta, są wręcz idealnym środowiskiem do rozmnażania się szczurów, a stały dostęp do pożywienia daje im idealne warunki do życia.
W jakich miejscach żyją szczury w mieście?
Zaszczurzonych miast w Polsce jest bardzo dużo, a warunki, jakie w nich istnieją, tylko potęgują istniejący problem. Szczury w mieście mają wszystko, co potrzebne im do przetrwania. Najlepiej czują się w okolicy koszy na odpady, które na bieżąco są uzupełniane przez ludzi. Wyrzucona żywność i różnego rodzaju resztki to stały dostęp do pożywienia i czynnik, który sprzyja ich rozmnażaniu. Okolice dużych sklepów, restauracji, barów, czy bloków i kamienic, to wręcz idealne miejsce do zamieszkania przez szczury.
Duże miasta mają często wiele zaniedbanych obiektów oraz infrastrukturę kanalizacyjną, która nie była wymieniana od dziesiątek lat. Dlaczego jest to dla szczurów aż tak pożądane miejsce do życia? Kanalizacja to miejsce pełne resztek pożywienia, a rury stanowią idealne schronienie przed ludźmi.
Szczury dobrze czują się też w piwnicach, szczególnie tych opuszczonych lub wyjątkowo zaniedbanych. Niestety wszystkie miejsca, w jakich obcują, są pełne bakterii i zanieczyszczeń, co sprawia, że z łatwością roznoszą przeróżne choroby. Strach przed plagą szczurów jest w pełni uzasadniony, a konsekwencje braku działań w kierunku ich wytępienia, mogą być fatalne.
Jak zwalcza się szczury w miastach?
Przeprowadzanie deratyzacji jest w miastach obowiązkowe. Zobowiązani do dopilnowania tego nakazu są właściciele nieruchomości. Najlepszym wyjściem jest zatrudnienie firmy, która zajmuje się realizacją zlecenia i przeprowadzeniem jak najbardziej skutecznej deratyzacji. Ze szczegółami takich usług można zapoznać się na stronie http://www.dezynsekcja-pro.pl/.
Jakich budynków dotyczy obowiązek deratyzacji?
Do przeprowadzenia deratyzacji są zobowiązani właściciele budynków wielolokalowych podpiwniczonych. Jednak obowiązek dotyczy nie tylko obiektów mieszkalnych. Na liście znajdują się również lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze, magazyny z żywnością, gospodarstwa rolne, zakłady produkujące żywność, szpitale, hotele i wiele innych.
Czy szczury mogą dostać się do lokali mieszkalnych?
Szczury nie mają problemu z przedostaniem się do prywatnych domów oraz mieszkań. Jeśli ich ilość niebezpiecznie rośnie, to coraz odważniej szukają sobie miejsca do życia. Mogą one przedostawać się do pomieszczeń nie tylko przez kanalizację, ale też wentylację budynku, a nawet tworzyć dziury w słabych elementach budynku. Chociaż szczury nie są z reguły agresywne, to broniąc swoich młodych, są w stanie zaatakować człowieka. Pogryzienia przez szczura wymagają szybkiego podania zastrzyków przeciwtężcowych oraz tych przeciwko wściekliźnie.
Istnieje wiele czynników, które motywują szczury do coraz szerszych poszukiwań swojego miejsca. Zaniedbanie tego problemu może mieć fatalne skutki, dlatego ważne jest przeprowadzenie deratyzacji co najmniej kilka razy w roku oraz przeprowadzenie jej przez profesjonalistów. Walka z gryzoniami nie należy do łatwych i na własną rękę może być bardzo mało skuteczna. Jeśli jednak deratyzacja będzie przeprowadzona właściwie, to mieszkańcy miast będą w pełni bezpieczni i będą mogli spać spokojnie.