Alkoholizm to poważna przewlekła choroba, na którą nadal nie ma leku. I choć jest wiele sposobów na walkę z alkoholizmem, to alkoholik musi przede wszystkim chcieć wyjść z nałogu. Jednym z najbardziej znanych sposobów na alkoholika jest wszywka czy detoks alkoholowy. Co jest najskuteczniejsze? Czy możliwe jest leczenie alkoholizmu w domu? Sprawdź to!
Jak zachowywać się w stosunku do alkoholika?
Najlepszy sposób na alkoholika? Powinniśmy zostawić go w samotności. I choć brzmi to okrutnie, to zwykle jest to najlepsze wyjście. Wsparcie i pomoc osobie uzależnionej należy się jedynie wtedy, gdy zrozumie, że ma problem i podejmie decyzję o walce z nałogiem.
Dlaczego nie należy wcześniej pomagać alkoholikowi? Głównie dlatego, że wtedy osoba uzależniona ma komfort picia i nie odczuwa konsekwencji swojego zachowania. Przykładowo – jeśli alkoholik zwymiotuje na ubrania, to nie powinniśmy ich prać. Odwrotny skutek przynosi także ukrywanie przed światem, że dana osoba ma problem alkoholowy. Alkoholik musi zacząć odczuwać na własnej skórze konsekwencje swoich działań – wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na podjęcie leczenia.
Czy da się leczyć alkoholizm w domu?
Wspólne życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne. Doskonale o tym wiedzą rodziny alkoholików. Niestety nadal nie każdy wie, że nałogowe sięganie po alkohol to choroba, z której niestety praktycznie nie da się wyjść samemu. Mimo że w internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na leczenie alkoholizmu, to jednak zwykle są one bezskuteczne. Alkoholik potrzebuje pomocy z zewnątrz. Kogoś, kto pomoże mu dojść do wniosku, że ma poważny problem.
Istotnym elementem leczenia jest psychoterapia, bez której co prawda można zrezygnować z alkoholu, ale nie jest to łatwe. Zwykle uzależnieni, którzy przestają pić bez psychoterapii, znajdują inny środek zastępczy taki jak np. uzależnienie od komputera. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym lub w poradni uzależnień. Co istotne jednak: alkoholizm jest nieuleczalną chorobą, aczkolwiek rezygnacja z leczenia może doprowadzić nawet do śmierci!
Wszywka alkoholowa
Jednym z najpopularniejszych sposobów na alkoholika jest wszywka alkoholowa. Są to jałowe tabletki, które umieszcza się pod skórą. Ich głównym składnikiem aktywnym jest esperal odpowiedzialny za blokowanie aktywności dehydrogenazy alkoholowej. Wiele osób błędnie uważa, że taka wszywka zmniejsza chęć sięgnięcia po alkohol. Nie jest to jednak prawda. To metoda awersyjna, która wymusza na osobie uzależnionej abstynencję poprzez wywołanie lęku przed kiepskim samopoczuciem będącym spowodowanym spożyciem alkoholu. Jeśli alkoholik z wszywką alkoholową sięgnie po jakikolwiek napój alkoholowy, to pojawią się u niego takie objawy jak bóle i zawroty głowy, duszności, nudności, potliwość, czy przyspieszona praca serca. Wszywka może być znakomitym uzupełnieniem terapii uzależnień.
Detoks alkoholowy
Inną metodą leczenia alkoholizmu jest detoks alkoholowy. Jest bardzo pomocny dla osób uzależnionych, ponieważ umożliwia bezpieczne zakończenie ciągu alkoholowego, a zarazem regeneruje i oczyszcza ciało z toksyn. Jego celem jest także złagodzenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych skutków nagłego odstawienia alkoholu. Przeprowadza się go pod ścisłą opieką i kontrolą lekarza. Odtruwanie zawsze jest dostosowywane do pacjenta – m.in. jego stanu zdrowia czy stopnia rozwoju choroby. Podczas odtruwania podaje się pacjentom m.in. magnez, potas i witaminy B1. Sam detoks alkoholowy jednak nie wystarczy, aby wyjść z nałogu alkoholowego. Bardzo często jest jedynie wstępem do leczenia uzależnienia.
Psychoterapia
Psychoterapia jest podstawowym sposobem leczenia alkoholizmu. Ma działanie wielokierunkowe i jej głównym celem jest utrwalenie nowych, właściwych wzorców zachowań. Dzięki niej u pacjentów następują zauważalne zmiany w relacjach z bliskimi, sferze zawodowej, emocjonalnej oraz relacjach społecznych. Psychoterapia jednak wymaga wiele pracy i poświęcenia dużo czasu, dlatego wielu pacjentów niechętnie do niej podchodzi. Aczkolwiek obecnie nie istnieje żadne alternatywne rozwiązanie. Inne metody mają jedynie znaczenie uzupełniające i choć są pomocne, to nie sprawią, że osoba uzależniona nagle wyjdzie z nałogu.