Spektrometr Ramana to urządzenie, które jest niezastąpione w wielu dziedzinach życia. Zwłaszcza w kryminalistyce nie można się bez niego obejść. Dzięki spektrometrii Ramana można wykryć już śladowe ilości materiałów wybuchowych lub narkotyków.
Jak działa Spektrometr Ramana ?W spektrometrze niezidentyfikowana substancja oświetlona jest promieniowaniem lasera i dochodzi do jej rozpoznania. Jak przebiega ten proces? Najprościej, w tym momencie dochodzi właśnie do efektu Ramana. Rozproszone światło padając na detektor i jest przetwarzane, po czym cząsteczka, która została potraktowana laserem, zostaje zidentyfikowana.
Przenośny spektrometr Ramana.
Dzięki możliwości zastosowaniu tej technologii w urządzeniu przenośnym można wykryć np. materiały wybuchowe pozostawione w różnych miejscach przez zamachowców. Urządzenie wykryje jednak większe ilości materiałów np. foliowe worki, paczki czy butelki materiałem wybuchowym. Jeśli zamachowcy ukryją materiał wybuchowy w szczelnej puszce, to wtedy z pomocą przychodzi nam nowsza technika, a mianowicie wzmocniona powierzchniowo spektroskopia Ramana. Pozwala ona na wykrycie nawet śladowych ilości substancji np. pyłki na odzieży, minimalne zabrudzenie powierzchni. Jak widzimy, technika Ramana jest ciągle udoskonalana, a jej rozwój jest szybki. Pozwala to na wiele coraz to nowszych zastosowań pomiarów za pomocą spektrometru.
Zalety przenośnego spektrometru.
Przenośne spektrometry mają wiele zalet, dzięki czemu zyskują coraz więcej zwolenników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć m.in.:
– brak potrzeby specjalnego przygotowywania odpowiedniej próbki do badania,
– brak konieczności zastosowania odczynników, czy innych materiałów laboratoryjnych,
– szybka weryfikacja i możliwość od razu podjęcia odpowiednich działań (narkotyki, materiały wybuchowe) lub usprawnienia produkcji (kosmetyki, farmaceutyki),
– niezwykle szybki proces weryfikacyjny, gdyż maksymalnie trwa on do kilku minut.
Gdzie sprawdza się przenośny spektrometr Ramana?– podczas monitorowanie produkcji. Sprawdzanie odpowiednich surowców i produktów oraz monitorowanie przebiegu różnych reakcji i tego, co podczas nich powstaje.
– podczas monitorowania produktu końcowego na sprzedaż. Sprawdzenie, czy spełnia wszystkie normy oraz jaka jest składowa wszystkich substancji zawartych w produkcie,
– podczas identyfikacji narkotyków lub materiałów wybuchowych pozostawionych zwłaszcza w miejscach publicznych. Wtedy należy działać szybko, ale by podjąć odpowiednie zadania, należy wiedzieć, z czym ma się do czynienia.
– podczas sprawdzania autentyczności minerałów lub kamieni szlachetnych. Zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych.
– szybkie sprawdzenie substancji (stałej, ciekłej lub gazowej), która jest niewiadomego pochodzenia.
Jest to urządzenie przydatne w wielu sytuacjach. Technika w nim zastosowana ciągle jest udoskonalana i unowocześniana. Pozwala to na coraz nowsze zastosowania spektroskopu Ramana , który jest z roku na na rok szerszy.