Zdrowie i uroda

Przeziębienie – jak wesprzeć regenerację organizmu?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom. Wirusy i bakterie, którymi zakażamy się w miejscach publicznych, mogą powodować między innymi złe samopoczucie, osłabienie organizmu, infekcje dróg oddechowych oraz stan podgorączkowy. W przypadku przeziębienia szczególnie warto zadbać o swoje zdrowie, stosując się do pewnych uniwersalnych zasad. Dzięki nim można szybciej wrócić do zdrowia.

Picie ciepłych płynów

Nadmierna temperatura ciała sprzyja odwodnieniu organizmu, dlatego podczas przeziębienia powinno się zwracać uwagę na odpowiednią podaż płynów. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Podczas przeziębienia mogą być to również ciepłe napary: herbaciane oraz ziołowe. Warto dodawać do nich naturalne antybiotyki, takie jak miód, czosnek oraz imbir. Źródło cennej dla układu odpornościowego witaminy C stanowią także sok z cytryny oraz rozmaite soki owocowe, na przykład z malin.

Dieta lekkostrawna

Gorsza kondycja organizmu związana z przeziębieniem może mieć wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Wiele osób doświadcza wówczas braku apetytu lub dolegliwości trawiennych związanych ze spożywaniem normalnych posiłków. Aby nadmiernie nie obciążać żołądka, podczas przeziębienia lepiej wybierać lekkostrawne dania, na przykład zupy jarzynowe na bulionach, warzywa gotowane na parze oraz chude mięso. Regularne posiłki bez przejadania się dostarczą organizmowi składniki odżywcze i energię niezbędne do regeneracji.

Odpoczynek

Wielu osobom szczególnie trudno stosować się do tego zalecenia, jednak w przypadku przeziębienia kluczowe znaczenie ma ograniczenie pracy oraz aktywności fizycznej, a także wysypianie się (co najmniej 7 godzin w ciągu doby należy poświęcić na sen). Z tego powodu należy skorzystać ze zwolnienia chorobowego i zostać w domu. Czas spędzony w łóżku można poświęcić na nadrobienie zaległości w serialach oraz książkach.

Stosowanie się do zaleceń lekarskich

Zawsze warto odwiedzić lekarza, aby upewnić się, czy to na pewno przeziębienie, a nie grypa. Po wizycie lekarskiej konieczne jest również niebagatelizowanie diagnozy i stosowanie leków oraz suplementów zapisanych przez specjalistę.