Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych nie daje typowych objawów, co utrudnia rozpoznanie choroby. Zazwyczaj pojawia się w wyniku nawracających stanów zapalnych powstałych w obrębie migdałków. W przypadku dzieci często chorobie towarzyszy przerost migdałków podniebiennych. Jakie są więc przyczyny powstawania przewlekłego zapalenia migdałków i w jaki sposób je rozpoznać, a następnie leczyć? O tym w dalszej części artykułu.
Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych – przyczyny
Trzeba na wstępie zauważyć, że jednostka chorobowa, jaką jest przewlekłe zapalenie migdałków, nie jest jasno zdefiniowana. Niemniej jednak przyjęło się określać jej mianem stan, kiedy ból gardła z towarzyszącymi mu objawami zapalnymi i powiększonymi węzłami chłonnymi, utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące. Ponadto przewlekłe zapalenie migdałków u dorosłych, ale częściej u dzieci może przebiegać z przerostem migdałków podniebiennych.
Z kolei za główną przyczynę choroby podaje się nawracające stany zapalne migdałków podniebiennych, które są wywoływane bateriami tlenowymi i beztlenowymi, mogącymi bytować pod postacią tzw. biofilmu.
Objawy przewlekłego zapalenia migdałków
Jak już zostało na wstępie zaznaczone przewlekłe zapalenie migdałków jest jednostką chorobową dającą mało specyficzne symptomy, przez co trudną w diagnozowaniu. Są one podobne do objawów wielu różnych schorzeń.
Przede wszystkim przewlekłemu zapaleniu migdałków podniebiennych towarzyszy ból gardła, utrudniający przełykanie. Ponadto chorzy skarżą się na:
- uczucie zalegania czegoś w gardle;
- przykry zapach z ust;
- kamienie migdałkowe (detryty, czopy retencyjne) zalegające w kryptach migdałków podniebiennych, które wywołują konieczność ich wyciskania czy też wypłukiwania;
- stałe, choć nieduże, powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych.
Zazwyczaj przewlekłym stanom zapalnym migdałków podniebiennych nie towarzyszy gorączka, ale niekiedy występują stany podgorączkowe. Chorzy skarżą się także na spadek odporności i osłabienie.
Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych – diagnozowanie oraz leczenie
Warto podkreślić, że w razie wystąpienia niepokojących objawów świadczących o przebiegu choroby, nie powinno się ich w żadnym wypadku lekceważyć. Choć objawy zapalenia migdałków mogą być mylone z symptomami wielu różnych infekcji, to dla pewności warto udać się do laryngologa.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości oraz przeprowadzonego badania wziernikowego, podczas którego stwierdza w przypadku zapalenia migdałków:
- zaczerwienione łuki podniebienne;
- obecność czopów retencyjnych w kryptach migdałków podniebiennych;
- ograniczoną ruchomość migdałków spowodowaną zrostami;
- powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych – w nieznacznym stopniu.
Ponadto lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich, jak:
- morfologia;
- CRP;
- OB;
- ASO;
- badania mikrobiologiczne posiewu z gardła.
Jeśli po ich wykonaniu stwierdza się podwyższone OB, zwiększony poziom antystreptolizyny oraz podwyższenie stężenia białka ostrej fazy i globulin, a badanie mikrobiologiczne daje ujemny wynik, to można wówczas mówić o przewlekłym zapaleniu migdałków podniebiennych.
Zaś leczenie przewlekłego zapalenia migdałków polega na:
- płukaniu jamy ustnej antybakteryjnymi roztworami – przy mało nasilonych dolegliwościach;
- antybiotykoterapii – w przypadku zaostrzeń stanu zapalnego;
- leczeniu chirurgicznym, a więc tonsylektomii (usunięciu migdałków podniebiennych) – w przypadku nieskuteczności dotychczasowego leczenia.
Więcej na temat przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych przeczytaj na: https://www.cmpromed.pl/przewlekle-ropne-zapalenie-migdalkow-podniebiennych-przyczyny-objawy-skuteczne-leczenie/