Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Pomimo iż wielu rodziców ma obiekcje w kwestii stosowania smoczków u niemowlaków jest on nieodłącznym wyposażeniem najmłodszych. Zaspokajając potrzebę i odruch ssania działa na dziecko kojąco i niesie poczucie bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego smoczka jest nie lada wyzwaniem głównie z uwagi na ogrom dostępnego wyboru. Dodatkowo selekcja i dobór odpowiedniego wiążą się z olbrzymią odpowiedzialnością. Ponieważ źle dobrany smoczek może spowodować w przyszłości wady zgryzu u dziecka lub inne zaburzenia w obrębie jamy ustnej. Dobrym wyborem jest z pewnością rekomendowany przez lekarzy stomatologów smoczek anatomiczny. Posiada on bowiem wiele cech, które wpływają na rozwój prawidłowego zgryzu u dzieci. Jest to też rodzaj smoczka, który szczególnie polecają rodzice.
Opis smoczka anatomicznego.
Elastyczny smoczek anatomiczny nazywany również ortodontycznym, kształtem nawiązuje do sutka piersi mamy. Cechuje się przede wszystkim właściwym kształtem, dzięki któremu dopasowuje się do jamy ustnej niemowlaka. Jest spłaszczony po jednej stronie. Po drugiej natomiast posiada uwypuklenia. I w przypadku symetrycznych smoczków anatomicznych spłaszczonym kształtem i od góry i od dołu.
Anatomiczna tarczka smoczka może być eliptyczna, okrągła, a nawet w kształcie motylka. Jednakże istotne jest by, bez względu na kształt w żaden sposób nie uciskała nosa. Elastyczny smoczek anatomiczny nazywany jest również ortodontycznym, ponieważ nie powoduje wad zgryzu, a nawet wspomaga jego prawidłowy rozwój.
Rodzaje smoczków z uwagi na materiał wykonania
Kolejną kwestią jest materiał wykonania smoczka. Ponieważ w sprzedaży dostępne są smoczki lateksowe, silikonowe, a także kauczukowe.
- Smoczek lateksowy jest z bezbarwnej, bezwonnej i bezsmakowej gumy. Jest produktem trwałym, jednakże łatwo ulega odkształceniom.
- Smoczek anatomiczny kauczukowy cechuje się brązowym kolorem naturalnym dla kauczuku. Jest produktem bezpiecznym, miękkim i najbardziej zbliżonym kształtem do sutka.
- Smoczek lateksowy natomiast jest najmniej polecany przez rodziców, ponieważ dosyć szybko się zużywa i rozciąga, tracąc pierwotny kształt. Ponadto w krótkim czasie matowieje, przez co staje się nieestetyczny.
Reasumując, zarówno lekarze ortodonci, jak i doświadczeni rodzice rekomendują anatomiczny smoczek kauczukowy, ponieważ jest produktem bezpiecznym, miękkim i dodatkowo wspierającym prawidłowy rozwój jamy ustnej niemowlaka. Posiada zatem wszystkie najważniejsze zalety smoczków anatomicznych.
Jednakże z uwagi na fakt, że dzieci mają bardzo różne upodobania, ostateczny wybór należy do samego malucha. Co będzie widoczne w chętnym przyjmowaniu smoczka lub jego ewidentnym odrzucaniu.
Producent smoczków anatomicznych
Na rynku funkcjonuje obecnie wielu producentów smoczków anatomicznych. Jednakże do najchętniej wybieranych przez rodziców należą marki
- Lovi,
- Philips Avent Ultra Air
- i Canpol Babies.
Spośród przodującej trójki producentów oferta anatomicznych smoczków w dobrej cenie dotyczy przede wszystkim marki Canpol Babies.
Niemniej jednak nie cena smoczka, nie jego producent i nie referencje innych rodziców powinny stanowić kryterium wyboru, lecz indywidualne preferencje niemowlaka.