Promienniki ciepła
Dom i wnętrze

Promienniki ciepła w warsztacie – ogrzewanie przestrzeni otwartych i półotwartych

Prowadząc warsztat, zależy nam aby praca w nim była komfortowa i bezpieczna. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy stanowi ważny element jednego i drugiego. Ogrzewanie konwekcyjne – czyli takie podczas którego ogrzewane jest powietrze w pomieszczeniu a naturalny ruch ciepłych cząsteczek w naturalny sposób rozprowadza ciepło po otoczeniu – może nie być efektywne w przypadku wysokich pomieszczeń które w celu zapewnienia należytej wentylacji często nie są całkowicie zamknięte. W przypadku konieczności ogrzania tego typu pomieszczeń warto rozważyć wybór promienników ciepła.

Różnice między promiennikami ciepła a grzejnikami konwekcyjnymi – Kiedy promiennik ciepła będzie dobrym wyborem?

Pierwszą rzeczą jaką warto wziąć pod uwagę wybierając sposób dostarczania ciepła do naszego miejsca pracy jest wysokość pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne ogrzewają cząsteczki powietrza, cząsteczki te unoszą się w górę a następnie stopniowo rozchodzą się po pomieszczeniu, oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli zapewnić sobie komfortową temperaturę będziemy musieli ogrzać cały lokal. W przypadku ogrzewania mieszkania gdzie sufit jest relatywnie nisko a cała przestrzeń odizolowana od otoczenia, taki sposób ogrzewania jest efektywny i wygodny. Warsztaty jednak są często pomieszczeniami wysokimi gdzie panuje przewiew powietrza, czy to z powodu konieczności zapewnienia dużej wentylacji, specyfiki pracy czy odwiedzających nas klientów. W takim przypadku próba ogrzania powietrza wewnątrz pomieszczenia może być nieefektywna, gdyż nieustannie będą nam towarzyszyć ubytki ciepła. Istnieje także drugi sposób ogrzewania, wykorzystywany przez promienniki podczerwieni. Ciepło emitowane przez taki promiennik ogrzewa jedynie obiekty na które taki grzejnik jest skierowany. Oznacza to, że ogrzewane są bezpośrednio konkretne miejsca a nie znajdujące się wokół nich powietrze. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku miejsc nieszczelnych do których przenika chłód. Grzejniki konwekcyjne lepiej radzą sobie z równomiernym ogrzewaniem całego pomieszczenia jednak w przypadku gdy nie jest to naszym celem i wręcz zależy nam by nie marnować energii na ogrzanie całego lokalu – promienniki ciepła będą dobrym wyborem.

Ogrzewanie

Ogrzewanie sporadyczne i krótkotrwałe – jak długo nagrzewa się promiennik ciepła.

Promiennik ciepła zaczyna emitować promienie podczerwone niemal natychmiast po włączeniu go. Dlatego też idealnie nadają się do okazjonalnego ogrzewania małych, otwartych przestrzeni. Takie promienniki mogą zostać zintegrowane z termostatem lub czujnikiem ruchu. Istnieje wtedy możliwość dostosowania sposobu ogrzewania tak by osiągnąć pożądany komfort przy ekonomicznym zużyciu energii.

Promienniki w otwartych przestrzeniach roboczych

Korzystanie z promienników ciepła to dobra opcja do ogrzewania otwartych przestrzeni roboczych, nawet tych, które są narażone na zimno. W takim przypadku grzejnik konwekcyjny wymagałby nieco więcej mocy i marnowałby energię na ogrzanie całego powietrza w pomieszczeniu, natomiast promienniki skupiają swoją moc promieniowania bezpośrednio na obiektach, na które są skierowane. Zapewnia to dodatkowy komfort przy pracy.

Półotwarte przestrzenie stają się coraz bardziej popularne, szczególnie jeśli chodzi o małe mieszkania. Tego typu przestrzenie posiadają ściany tylko w części mieszkalnej, dlatego w ciągu całego roku w dużym stopniu polegają na sztucznym ogrzewaniu. Promienniki są tutaj doskonałym rozwiązaniem, ponieważ mogą skupić ich moc promieniowania na docelowe obszary, a tym samym zapewniają wysoki poziom komfortu. Promienniki są również dobrym wyborem w przypadku dużych półotwartych przestrzeni, gdzie będą w stanie zapewnić przyjemną temperaturę pomimo posiadania tylko jednego źródła ciepła, które zazwyczaj znajduje się blisko ściany lub w pewnej odległości od centrum.

Promienniki ciepła są rozwiązaniem ekologicznym ponieważ działając na prąd elektryczny, same z siebie nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Są one również łatwe do zainstalowania na ścianach, co czyni je produktami przystępnymi i łatwo dostępnymi. Są dobrym sposobem na oszczędzanie energii, ponieważ nie ogrzewają powietrza, lecz koncentrują swoją moc bezpośrednio na przedmiotach i obszarach, które wymagają ogrzania.

Rodzaje promienników ciepła

Promienniki mogą być umieszczone na ścianie lub pod ladą. Dostępne są również jako urządzenia przenośne, które można zabrać ze sobą i używać niemal wszędzie. Ich wykonanie sprawia, że można je wkomponować w każdy preferowany styl wnętrza. Możemy wybierać spośród promienników podłogowych, stołowych lub sufitowych.

Jeśli szukamy produktu, który jest łatwy w montażu i zapewnia energooszczędne ogrzewanie małych otwartych przestrzeni, to przenośny promiennik jest idealny dla naszych potrzeb. Taki promiennik elektryczny pracuje na zasilaniu 220V o mocy maksymalnej 2500W. Wyposażony jest w kółka i posiada uchwyty po bokach dla ułatwienia użytkowania, a wbudowany termostat zapewnia, że temperatura w pomieszczeniu nie będzie za wysoka. Dzięki swojej konstrukcji jest przenośny i łatwy do przenoszenia.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/