Dom i wnętrze

Prawidłowe spalanie ekogroszku. Jak ustawić piec i wybrać najlepszy produkt?

Na palenie ekogroszkiem decyduje się coraz więcej Polaków, co jest optymistyczną wiadomością, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy tradycyjny węgiel lub śmieci, które niejednokrotnie można znaleźć w piecach części społeczeństwa.

Co sprawia, że ekogroszek jest lepszym wyborem?

Paliwo to jest bowiem o wiele czystsze od tradycyjnego węgla, bo wytwarza się je z najwyższej jakości surowca. Dodatkowo jest przesiewane oraz oczyszczane przy użyciu nowoczesnych technologii, więc w procesie spalania generuje mniej zanieczyszczeń.

Wpływ na środowisko

W zestawieniu z obecnymi realiami, można powiedzieć, że wybór ekogroszku do ogrzewania wpływa to pozytywnie na stan środowiska, które niestety jest bardzo zanieczyszczone. Zarówno Polska, jak i inne kraje Europy i nie tylko, mają problem ze smogiem, ale dobre piece na ekogroszek mogą pomóc w znacznym ograniczeniu tego zagrożenia.

Ekonomia palenia ekogroszkiem

Używanie tego materiału opałowego nie tylko pozwoli odetchnąć czystszym powietrzem, ale także może okazać się wybawcą dla domowego budżetu. Palenie ekogroszkiem jest bowiem bardzo efektywne i dla wielu będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem, niż np. prąd czy gaz. W Polsce ekogroszek jest dostępny powszechnie i bez większego problemu. Kupując go jednak trzeba wiedzieć, który produkt wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jak przygotować i ustawić prawidłowo piec c.o. na ekogroszek.

Optymalne ustawienia pieca na ekogroszek

Prawidłowo ustawiony piec na ekogroszek nie tylko pozwala na optymalizację spalania oraz oszczędność paliwa, ale również emituje mniejszą ilość zanieczyszczeń do środowiska. Aby jednak zadbać o te dwie rzeczy, trzeba przede wszystkim wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas optymalnego ustawiania pieca na ekogroszek.

Palenisko w piecach na ekogroszek

Pierwszą istotną kwestią jest samo palenisko. Jeśli są w nim niespalone produkty, może to oznaczać, że z podajnika trafiły wprost do popielnika, czyli nie znalazły się w obszarze spalania. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się odstępom między podawaniem kolejnych porcji paliwa, a także wielkości dawek opału. Ich zły dobór może znacząco zmniejszyć wydajność.

Wygląd płomienia w piecu

Kolejne ważne kwestie to wygląd płomienia oraz ścian kotła. Piec na ekogroszek, który działa prawidłowo, powinien podczas pracy generować stały, spokojny płomień o żółtym kolorze. Zarówno niebieska, jak i żółto-czerwona poświata, mogą świadczyć o nieprawidłowej ilości powietrza w kotle. Nie bez znaczenia jest też jego wnętrze – nadmierne gromadzenie się sadzy również zmniejsza wydajność spalania.

Więcej przydatnych informacji dotyczących prawidłowego spalania ekogroszku przeczytać można na stronie: https://grzejemnieto.pl/po-czym-poznac-ze-piec-na-ekogroszek-jest-ustawiony-prawidlowo/.

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku? Kluczowy jest dobry produkt

Nawet najlepszy piec c.o. na ekogroszek nie pomoże, jeśli paliwo będzie słabej jakości. Wybierając produkt, warto przyjrzeć się jego specyfikacji. Zaledwie kilka kryteriów może zdecydować o tym, czy użytkownikowi uda się oszczędzić trochę pieniędzy, a do tego stanie się bardziej „eko”.

Dobry ekogroszek, czyli jaki?

Pierwszą, kluczową kwestią, jest zawartość siarki w ekogroszku. Jej wartość nie powinna przekraczać 0,6 proc., a im wynik ten jest mniejszy, tym lepiej. Druga sprawa to kaloryczność – powinna być ona szczególnie ważna dla osób, które zastanawiają się, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku i na tym zaoszczędzić. Im wartość opałowa jest większa, tym spalanie staje się efektywniejsze, czyli zmniejsza się zużycie produktu. To korzyść zarówno dla kieszeni, jak i środowiska. W połączeniu z dobrymi piecami na ekogroszek oraz odpowiednimi parametrami spalania, użytkownik ma szansę na oszczędności.

Zawartość popiołu w ekogroszku

Kolejną istotną sprawą przy kupowaniu ekogroszku jest zawartość popiołu. Im jest większa, tym częściej trzeba czyścić palenisko, a to przekłada się na konieczność utylizacji większej ilości popiołu. Warto tu wspomnieć, że pozostałości po najwyższej jakości paliwie można ponownie wykorzystać, ponieważ nie są szkodliwe dla ludzi oraz środowiska.

Słowem podsumowania

Jak widać, prawidłowe spalanie ekogroszku nie jest skomplikowane, trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Ten produkt może też przynieść bardzo pozytywne efekty – zarówno dla użytkownika pod względem ekonomicznym, jak i dla naszego środowiska – uwalniając zdecydowanie mniej szkodliwych substancji niż tradycyjny węgiel, lub odpady z gospodarstwa. Warto dbać o świeże powietrze i minimalizować powstawanie smogu, szczególnie gdy jest na to tak łatwy sposób, jak sięgnięcie po ekologiczne paliwo.