remont
Dom i wnętrze

Posadzka anhydrytowa – najczęściej popełniane błędy

Jedną z najczęściej wybieranych wylewek jest wylewka cementowa, ale na popularności zyskuje coraz bardziej posadzka anhydrytowa samopoziomująca. Powstaje ona na skutek odwodnionego gipsu i ma wiele zalet i właściwości. Dlatego jest jedną z najchętniej wybieranych posadzek tuż obok cementowej. Zobaczmy jakie zalety ma stosowanie tego rodzaju posadzki, a także jakich błędów należy unikać podczas kładzenia wylewki.

Czym jest posadzka anhydrytowa samopoziomująca?

Wylewka anhydrytowa, to nowoczesna alternatywa dla posadzki cementowej. Jest innowacyjnym podkładem podłogowym, który ze względu na swoje właściwości coraz częściej zastępuje tradycyjne wylewki. Jest nowoczesnym materiałem powstaje z odwodnionego gipsu zwanego anhydrytem. Jest również płynną wylewką samopoziomującą, wytwarzaną na bazie spoiwa anhydrytowego. Materiał ten jest materiałem nowoczesnym, który obniża koszty wykonania, a także jest łatwy w kładzeniu.

Efektem kładzenia posadzki anhydrytowej samopoziomującej jest równe i gładkie podłoże. Posadzka ta, jest materiał o płynnej konsystencji i na rynku występuje jako masa samopoziomująca, która daje równe i gładkie podłoże. Podkład anhydrytowy jest praktycznie bezskurczowy, co ma znaczenie przy dylatacji. Anhydryt może być wylewany strefami nawet do 60 m². Posadzki anhydrytowe samopoziomujące, nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych po ułożeniu. Nie trzeba jej dodatkowo gładzić, ani wyrównywać.

Zalety wylewki anhydrytowej samopoziomującej

Ten rodzaj posadzki ma wiele plusów, bardzo dobrze przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa, dlatego jest często wybierana, a najbardziej polecana jest do systemów ogrzewania podłogowego. Ponad to, do zalet wylewki samopoziomującej należą:

  • łatwość rozprowadzenia,

  • efekt gładkiej i równej powierzchni, co powoduje zmniejszenie ilości zużycia kleju,

  • nie potrzebuje wiele ujść dylatacyjnych,

  • jest elastyczna i nie wymaga dodatkowego zbrojenia,

  • jest znacznie lżejsza od wylewki cementowej.

Błędy wykonawcze podczas kładzenia posadzki anhydrytowej

Podczas kładzenia wylewki przez wykonawców popełniane są jednak błędy. Wylewka sama w sobie jest produktem nowoczesnym i wartym uwagi, dlatego sprawdźmy, jakie błędy popełniane są podczas kładzenia posadzki, aby wiedzieć jakich błędów unikać:

  • przewodniona zaprawa – dodanie do mieszanki zbyt dużej ilości wody. Dzięki dodaniu odpowiedniej ilości wody, możemy uniknąć efektu opadania na dno ciężkich elementów, a wypływania na wierzch spoiwa oraz powstania pęcherzy. Wówczas wylewka nie jest tak wytrzymała jak być powinna, a także przysparza nam to dodatkowej pracy, ponieważ powierzchnię tą należy zeszlifować,

  • nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu kiedy posadzka schnie, zbyt wysoka temperatura szybko odparuje wodę, co osłabi posadzkę,

  • błędny montaż rur grzewczych – źle położone rury grzewcze mają wpływ na schnięcie powierzchni wylewki, a w efekcie instalacja traci swoją przydatność.

Aby prawidłowo położyć wylewkę anhydrytową najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Firmy zajmujące się kładzeniem tego rodzaju posadzek są profesjonalne i doświadczone, posługują się również odpowiednim sprzętem i wiedzą jak tworzyć odpowiednie proporcje mieszanek.