Sumy to największe ryby występujące naturalnie w Polsce. Są drapieżnikami. Dorastają nawet do 260 cm długości. Doskonale radzą sobie w naszych wodach, które są obfite w białoryb. To doskonały pokarm dla sumów. Najlepsze łowisko sumowe w Europie znajduje się jednak w Hiszpanii. To rzeka Ebro, gdzie tych drapieżników jest pod dostatkiem i dorastają do rekordowych rozmiarów. Jak poradzić sobie z tą ogromną rybą?
Sum europejski – jak go łowić?
Niektórzy wędkarze uznają go za szkodnika inni za doskonałego drapieżnika. Bez względu na subiektywne opinie przechytrzenie tej ryby nie należy do najłatwiejszych zadań. Wraz z rozwojem nowych technologii wędkarskich powstała nowa gałąź – sumiarstwo. Niemniej jednak istnieje kilka technik łowienia sumów.
Suma szukaj przede wszystkim w dużych zbiornikach i rzekach. Naturalnie występuje w wodach płynących, gdzie dorasta do gigantycznych rozmiarów. Jednak zarybienia i przenoszenie ikry przez ptactwo wodne sprawia, że ten drapieżnik jest niemal w każdym zbiorniku. W mniejszych potrafi siać ogromne spustoszenie, wyjadając niemal cały rybostan.
Konieczny jest odpowiedni sprzęt. Wytrzymały, niezawodny i trwały. Mocna wędka to oczywiście podstawa podobnie jak wybór odpowiedniej przynęty. Szereg akcesoriów również jest niezbędny. Jednak musimy pamiętać, że całość powinna być dopełniona odpowiednią linką. Początkujący wędkarz staje przed podstawowym pytaniem: plecionki sumowe czy żyłka?
Plecionka na suma – bez nie ani rusz!
Niestety, ale żyłki w sumiarstwie totalnie się nie sprawdzają. Mniejsze osobniki są w zasięgu grubszych modeli, jednak w przypadku polowania na potężne drapieżniki – nie dadzą rady. Plecionki na suma są trwałe, wytrzymałe i odporne na przetarcia. Wybierając je, warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł. Kupowanie sprzętu wędkarskiego z niesprawdzonych sklepów może skończyć się tym, że kupimy towar niepełnowartościowy.
Dobry sklep wędkarski poznasz przede wszystkim po bogatym asortymencie. Plecionki sumowe z całą pewnością znajdą się w jego ofercie. W Wielkiej Rybie https://wielkaryba.pl/plecionki-sumowe znajdziesz je w najpopularniejszych grubościach. Zarówno czterosplotowe, jak i ośmiosplotowe. Są one dopasowane do potrzeb sumiarzy. Pozwalają na dalekie i precyzyjne rzuty, przy zachowaniu możliwie najmniejszej grubości i największej wyrzymałości.
Jaką plecionkę na suma wybrać?
Wybór sprzętu wędkarskiego to nie lada wyzwanie. Stwarza problemy nie tylko początkującym, ale również doświadczonym moczykijom. Dobry zestaw do łowienia suma powinien być skomponowany w taki sposób, aby z sobą współgrał. Wędka, podbierak, haki, przynęty oraz oczywiście plecionka na suma. Niemniej jednak należy pamiętać, że najmocniejszym elementem musi być wędka, a najsłabszym przypon.
Łowiąc sumy, spotykamy się z ogromnymi przeciążeniami. Wyholowanie dużego okazu trwa często kilkanaście minut i wymaga sporo siły. Plecionki sumowe narażone są przy tym na przetarcia oraz przerwanie. W skrajnych sytuacjach to właśnie plecionka powinna zerwać się jako pierwsza. Tak więc najważniejsze, aby plecionka na suma musi być odpowiednio dobrana do całego sprzętu.