Technologia

Panele fotowoltaiczne – wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Fotowoltaika to obecnie najpopularniejsza technologia korzystająca z odnawialnych źródeł energii. Umożliwia ona przekształcanie energii słonecznej w prąd elektryczny, który można wykorzystać do zasilania urządzeń domowych, firmowych czy rolniczych. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej i atrakcyjnym programom dofinansowań, fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co jednak warto wiedzieć na temat najważniejszego elementu systemu fotowoltaicznego, czyli paneli słonecznych?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw wykonanych z krzemu, który posiada właściwości półprzewodnika, co oznacza, że reaguje na promieniowanie słoneczne. W momencie padania na ogniwa najmniejszych cząstek światła, czyli fotonów, elektrony krzemu zostają wprawione w ruch, w efekcie czego powstaje prąd stały. Proces ten nazywa się efektem fotowoltaicznym.

Trzeba jednak wiedzieć, że prąd stały nie nadaje się do zasilania urządzeń elektrycznych – musi on zostać zamieniony w prąd zmienny, czym zajmuje się inny z ważnych elementów systemu fotowoltaicznego, czyli inwerter (falownik). Energia elektryczna może zostać zużyta na bieżące potrzeby lub, w przypadku powstania nadwyżek, odesłana do sieci energetycznej bądź zmagazynowana w magazynie energii do późniejszego wykorzystania.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które różnią się pomiędzy sobą budową i wydajnością. Wyróżnia się:

Panele monokrystaliczne – zbudowane z monokryształu krzemu, gwarantują wysoką wydajność i trwałość, a przy tym estetyczny wygląd, ponieważ posiadają ciemnogranatową lub czarną barwę. Idealnie nadają się na dachy o ograniczonej powierzchni, ponieważ do osiągnięcia tej samej mocy można zamontować ich mniejszą ilość.

Panele polikrystaliczne – są tańsze od monokrystalicznych, jednak mniej wydajne. Zbudowane z polikryształu krzemu posiadają jaśniejszy, niebieski kolor.

Panele amorficzne (cienkowarstwowe) – są lekkie, elastyczne i tanie, jednak charakteryzuje je niska wydajność i krótsza żywotność, dlatego są dość rzadko stosowane.

W doborze paneli fotowoltaicznych najlepiej doradzić się specjalisty. Powierzając wykonanie inwestycji ekspertom z firmy Hymon – https://hymon.pl/, zyskujesz pewność dopasowania komponentów do Twoich oczekiwań oraz do miejsca montażu.

Korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to technologia, która gwarantuje realne oszczędności. Po zainwestowaniu w instalację można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Własna produkcja energii pozwala uniezależnić się także od rosnących cen energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne wyróżniają się także niezawodnością. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą działać przez 25–30 lat, zachowując przy tym wysoką sprawność i gwarantując inwestorom niezależność energetyczną.

Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologiczna. Fotowoltaika to technologia, która nie emituje zanieczyszczeń ani dwutlenku węgla, a także wykorzystuje odnawialne zasoby energii, co czyni ją przyjazną dla środowiska naturalnego.