Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zakrzepica okołoodbytnicza jest niewątpliwie niezwykle nieprzyjemną dolegliwością. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że pojawia się bolesny guzek na brzegu odbytu i co gorsza utrudnia on codzienne funkcjonowanie. Na szczęście zakrzepicę odbytu można leczyć. Warto dowiedzieć się jak przebiega zabieg.
Zakrzepica żylaków odbytu – przyczyny jej powstania?
Pojawienie się guzka na brzegu odbytu może być spowodowane bardzo intensywnym wysiłkiem fizycznym, silnymi zaparciami, czy prowadzeniem siedzącego trybu życia. Ból jest naprawdę intensywny. Utrudnia wykonywanie codziennych sprawunków. Chory może mieć problemy z siedzeniem, zaś oddawanie się stolca, często wiąże się z pojawieniem się krwi. Pewne jest to, że zakrzepicy okołoodbytniczej nie można bagatelizować. W przypadku zakrzepu odbytu leczenie może być naprawdę skuteczne, przy czym w przypadku małych zmian można stosować leczenie zachowawcze. W tym przypadku lekarz przepisuje maści zmniejszające przekrwienie guzka. Można też stosować maści przeciwzapalne czy przeciwbólowe bądź nasiadówki z kory dębu.
Operacja zakrzepicy okołoodbytniczej – jak przebiega?
W niektórych przypadkach leczenie zachowawcze nie jest skuteczne. Wtedy też niezbędna jest operacja. Nieleczona zakrzepica odbytu może jeszcze bardziej nasilać problem. Efektem może być choćby zespół pozakrzepowy, którego skutkiem są widoczne owrzodzenia czy niewydolność żylna. Aktualnie operacja zakrzepicy okołoodbytniczej jest uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina guzek, następnie opróżnia go ze skrzeplin. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i już po chwili pacjent odczuwa dużą ulgę. Pełne wygojenie trwa zazwyczaj tydzień. Jednak zaraz po zabiegu pacjent może swobodnie chodzić czy usiąść bez odczuwania intensywnego bólu. Trzeba też zachować szczególną higienę i być na diecie zapobiegającej zaparciom.
Zakrzepica okołoodbytnicza – czy nawraca?
Prowadząc zdrowy i aktywny styl życia nie trzeba obawiać się nawrotu zakrzepicy okołoodbytniczej. Trzeba jednak pamiętać, że dieta musi być oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Ponadto trzeba być aktywnym, nie można natomiast podnosić ciężkich przedmiotów. Najlepiej zaraz po pojawieniu się objawów udać się do lekarza, gdyż jest wtedy szansa, że wystarczy zastosować leczenie zachowawcze.