Firma

Okulary ochronne – niezbędny środek ochrony osobistej we wszystkich gałęziach przemysłu.

Trudno wyobrazić sobie dziś stanowisko pracy w firmie produkcyjnej, które nie powinno z zasady zostać wyposażone w okulary ochronne. Ich stosowanie jest formą ochrony narządu wzroku, a co za tym idzie – zdrowia i dobrostanu pracownika. Pracodawcy z kolei daje ono świadomość, że jego personel jest dobrze chroniony, co przyczynia się do efektywnej i wydajnej pracy, braku absencji i unikania wielu problemów formalnych.

Przed czym zabezpieczają użytkownika okulary ochronne?

Podstawowym zadaniem tego środka ochrony osobistej jest ochrona oczu przed urazami mechanicznymi, ciałami obcymi i cieczami. W środowisku, gdzie występują tego typu zagrożenia, najlepiej sprawdzą się okulary z bocznymi osłonami. Wybór tego modelu pozwala zabezpieczyć narząd wzroku nie tylko przed ingerencją niebezpiecznych czynników z własnego stanowiska pracy (tutaj mamy najczęściej do czynienia z ekspozycją na zagrożenie od przodu), ale również ze stanowiska sąsiedniego, z którego może dojść do ingerencji bocznej.

Do najczęściej spotykanych zagrożeń, przed którymi chronią okulary ochronne, należą:

  • pyły – przemysł budowlany, papierniczy, chemiczny, spożywczy (np. przetwórstwo zbóż), wytwarzanie szkła,
  • odpryski, odłamki, ścinki twardych materiałów – np. drewna, metalu, kamienia, tworzyw sztucznych
  • chemikalia – przelewanie płynów występuje praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym, dotyczy ono nie tylko surowców, ale również materiałów pomocniczych, jak choćby środki czystości.

Czym charakteryzują się dobre okulary ochronne?

Ten środek ochrony osobistej powinien wyróżniać się przede wszystkim wytrzymałością na działanie czynników, przed którymi ma zabezpieczać użytkownika. Okulary ochronne powinny więc być odporne na uderzenia i kontakt z materiałem przemieszczającym się z dużą prędkością. Aby skutecznie chronić narząd wzroku, muszą też zapewniać odpowiednią szczelność.

Równie ważny jak skuteczność ochrony jest komfort użytkowania. Dlatego szczególnie polecane są okulary ochronne nieparujące, które zapewniają odpowiednią widoczność i korzystne środowisko pracy dla ludzkiego oka. Jeśli posiadają również miękkie noski, antypoślizgowe zauszniki, są lekkie i zapewniają panoramiczne widzenie, mamy do czynienia z wysokiej klasy środkiem ochrony osobistej.

Wybierając okulary ochronne dla siebie lub swoich pracowników warto też sprawdzić, jakie spełniają one normy i jakimi parametrami się charakteryzują. Wartości te, oznaczone umownymi symbolami, opisują oporność na uderzenia o różnej energii, zaparowanie, uszkodzenia przez drobne cząsteczki, możliwość stosowania w ekstremalnych temperaturach, czy klasę optyczną.

Stosowanie okularów ochronnych może uchronić pracowników przed groźnym wypadkiem, którego konsekwencją mogą być uszkodzenie gałki ocznej czy powieki, a nawet utrata wzroku. Warto zapewnić im sprzęt wysokiej klasy, oraz budować ich świadomość (np. poprzez szkolenia), że używanie tego wyposażenia jest działaniem na rzecz ich zdrowia i bezpieczeństwa.