Rodzaj gruntu, na którym znajduje się ogrodzenie jest ważną kwestią, kiedy chcemy ogrodzić nasz dom. Początkowe etapy budowy ogrodzenia są zawsze takie same, ale schodki zaczynają się, kiedy mamy do czynienia z działką na pochyłym terenie. Z takim problemem często borykają się mieszkańcy dolnych terenów naszego kraju, gdzie większość działek to tereny górzyste. Jak postawić ogrodzenie na pochyłym terenie, aby było ono stabilne i wyglądało estetycznie i zapewniało bezpieczeństwo?
Ogrodzenie na pochyłym terenie – to nie takie proste
Duża pochyłość terenu może stanowić problem. Okazuje się, że postawienie ogrodzenia na pochyłym terenie nie jest wcale takie proste. Montaż dużej większości tego typu ogrodzeń wydaje się być prosty, ale może jednak sprawić kłopot laikowi. Ogrodzenie na pochyłym terenie danej działki jest bardziej problematyczne niż wykonanie go na płaskim terenie.
Sprawa ma się tak dlatego, że pochylenie terenu ma wpływ na rozkładanie się obciążenia, które generuje podmurówka, fundament, słupki i inne elementy ogrodzenia. Teren ma znaczenie dla stabilności konstrukcji. Trzeba to zatem wykonać raz, a dobrze, gdyż ogrodzenie na skarpie, jak i każde inne, to spory koszt i wydatek. Warto w przypadku ogrodzenia na pochyłym terenie zaufać fachowcom, którzy mają doświadczenie, jeśli porwiemy się sami na stawianie ogrodzenia na skarpie, możemy minąć się z naszymi oczekiwaniami względem ogrodzenia.
Jeśli mamy do czynienia z niedużymi nierównościami, możemy je wyrównać za pomocą profesjonalnego sprzętu lub jeśli mamy na naszej działce wyraźny spadek, możemy jedynie zaakceptować istniejące warunki i postawić ogrodzenie na pochyłym terenie.
Na pochyłym terenie zastosuj ogrodzenie panelowe!
Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie, to wybór najbardziej popularny. Różne specjalistyczne sklepy, czy markety cieszą się szerokim asortymentem ogrodzeń panelowych i ich oferta jest szeroka. To świetna informacja, ponieważ stawianie ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie nie jest rzeczą łatwą, ale możemy przynajmniej dostosować ogrodzenie do gustu i aranżacji posiadacza posesji na pochyłym terenie.
Wybór jest o tyle szeroki, że możemy się spotkać z panelami ażurowymi, gładkimi, klasycznymi, ale i bardzo nowoczesnymi. Panele wykonane są z różnorodnych materiałów, takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne, a także beton. Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie, montuje się nieco podobnie jak ogrodzenie z siatki. Dopasowując rozstaw do szerokości jednego z paneli. Przy montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie należy pilnować, by zachowywały one pion, aby konstrukcja była stabilna, ale też estetyczna.
Sam montaż ogrodzenia na nierównym terenie nie musi być trudny przy zastosowaniu paneli, ponieważ montuje się je na podmurówce, lub fundamencie wykonanym z bloczków betonowych. Wszystkie potrzebne elementy znajdziemy w sklepach, a sprawią one, że płot na skarpie, może stać się nie tylko odgrodzeniem od sąsiadów, wyznaczeniem granic działki, czy zabezpieczeniem posesji przed złodziejami, ale również piękna ozdobą domu, która będzie stanowiła dopełnienie aranżacji zewnętrznej części gospodarstwa.
Jak wykonać ogrodzenie na pochyłym terenie (panelowe) krok po kroku
Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie i jego montaż nie musi być wcale trudne. Można je umieścić w taki sposób, aby opadało łagodną stroną równoległą do terenu. Z tym, że linia w takim ogrodzeniu będzie równoległa, a nie schodkowa. Należy najpierw:
- po pierwsze umieścić słupki standardowo, w zaplanowanych wcześniej odległościach.
- po drugie umiejscowić przęsła tak, by dopasowały się kształtem i nachyleniem do stopnia pochylenia terenu.
Montaż ogrodzenia na pochyłym terenie należy zacząć od:
- Wyrównania i wyczyszczenia terenu z wszelkich nieczystości, chwastów, roślin, które nie będą potrzebne. Usuwamy również gruz i kamienie.
- Ustalenie, na jakiej wysokości i w jakiej odległości będą przęsła ogrodzenia, oraz rozplanowanie ich bez modyfikacji
- Montaż słupków w betonowy cokół
- Montaż przęseł do słupków za pomocą obejm
Inne sposoby na zrobienie pochyłego ogrodzenia
Możliwości jak zrobić ogrodzenie na pochyłym terenie jest kilka, najczęściej stosowanymi są równanie górą, skos równoległy lub metoda schodkowa, która należy do najbardziej popularnych. Oto na czym polegają te metody ogrodzenia na pochyłym terenie:
- metoda schodkowa, to metoda stawiania ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie, a polega na tym, że każdy panel jest stawiany poniżej drugiego. W ten sposób na ogrodzeniu na skarpie tworzą się schodki, co wygląda estetycznie i jest praktyczne w rozwiązaniu. Jest metoda dość skomplikowana i aby ją wykonać warto zaufać profesjonalistom.
- skos równoległy polega zaś, na tym, że górna krawędź jest równoległa do zbocza. Jest to metoda prosta w montażu, najczęściej wykorzystywana do wykonania ogrodzenia z montażem z siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie.
- równanie górą, to z kolei metoda, w której górna krawędź płotu prowadzona jest poziomo, w jednej linii. Stosuje się tutaj również przęsła o różnej wysokości, by zniwelować różnicę w ogrodzeniu na nierównym terenie.
Co sprawdzi się idealnie jako ogrodzenie skarpy?
Najbardziej sprawdzi się panelowe ogrodzenie na pochyłym terenie. Jest to jednocześnie jedno z najtańszych rozwiązań. Koszt takiego ogrodzenia zależy głównie od tego, z czego płot panelowy jest wykonany, z jakiej jakości materiałów, oraz ile jest paneli, a także zależy to od grubości prętów. Panele te zabezpieczone są często przed korozją, aby posłużyły wiele lat.
Systemowe ogrodzenia do montażu na pochyłym terenie, dostępne są w różnych wysokościach – od 630 mm do nawet 2500mm. Jedno jest pewne – dzięki rozwiązaniom panelowym, montaż ogrodzenia na pochyłym terenie nie jest już tak dużym problemem. Ważne by dobrze wybrać producenta, a ponadto skorzystać z pomocy profesjonalistów w tej kwestii.