Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Praca z narzędziami w rodzaju dmuchawy do liści, pilarki łańcuchowej lub nożyc do żywopłotów zawsze wiąże się z narażeniem użytkownika na hałas. Z tego względu warto odpowiednio chronić operatora przed nadmiernym narażeniem na głośne dźwięki. Ochrona słuchu w pracy jest niezbędna w wielu miejscach, np. na budowie czy w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych.
Jak chronić słuch w pracy?
Natężenie dźwięku oraz odległość od źródła hałasu są ważnymi elementami, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej formy ochrony słuchu. Kluczowe znaczenie ma poziom ciśnienia akustycznego, czyli głośności faktycznie docierającej do użytkownika. W instrukcjach obsługi narzędzi ogrodniczych i urządzeń roboczych można znaleźć oba parametry, czyli poziom mocy akustycznej (głośność bezpośrednio na urządzeniu) oraz poziom ciśnienia akustycznego wyrażony w decybelach (dB). Podstawowe rodzaje ochrony słuchu to zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe. Oba rozwiązania są równie skuteczne w zakresie izolacji akustycznej i różnią się jedynie komfortem użytkowania. Zatyczki do uszu są mniejsze i łatwiejsze do zabrania ze sobą, natomiast nauszniki przeciwhałasowe zapewniają większy komfort dzięki swojemu kształtowi i miękkim wyściółkom.
Zatyczki do uszu
Zatyczki do uszu to popularny środek ochrony słuchu szczególnie w halach fabrycznych i produkcyjnych, gdzie wymaga się długotrwałego ich stosowania. Wiele osób uważa, że noszenie zatyczek w takich środowiskach jest bardziej komfortowe, ponieważ uszy nie pocą się tak jak podczas noszenia nauszników przeciwhałasowych. Taka forma ochrony słuchu nie musi być również wielokrotnie zdejmowana i zakładana. Zatyczki do uszu są zwykle wykonane z pianki poliuretanowej o stożkowym kształcie oraz łatwe w umieszczeniu w kanałach słuchowych. Ich głębokie osadzenie pozwala osiągnąć dobre wartości izolacji akustycznej. Zatyczki do uszu nie są zakładane na głowę, dlatego też zapewniają wygodę osobom noszącym okulary. Istnieją również ich specjalne rodzaje, np. z taśmą łączącą lub z pałąkiem. Na uwagę zasługują też indywidualnie dopasowane wkładki douszne, które idealnie pasują do kanałów słuchowych użytkownika.
Nauszniki przeciwhałasowe
Nauszniki przeciwhałasowe to forma ochrony słuchu, która przypomina wyglądem słuchawki nauszne. Muszle są zazwyczaj połączone pałąkiem lub zamontowane na hełmie. Zasada tłumienia hałasu jest taka sama, jak w przypadku zatyczek do uszu. Niemałą zaletą pozostaje fakt, że da się je łatwo zdjąć lub złożyć na czas przerwy w pracy. Nauszniki przeciwhałasowe nadają się do różnego rodzaju prac – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Można je stosować praktycznie przy każdej pogodzie. W niskich temperaturach nauszniki te oferują dodatkowo skuteczne ocieplenie uszu. Zaleca się stosowanie ich wszędzie tam, gdzie występuje częsta potrzeba zakładania i zdejmowania ochrony słuchu. Nauszniki sprawdzają się też w przypadku pracy w zanieczyszczonym otoczeniu. Na przykład podczas pracy w lesie dłonie często są zanieczyszczone żywicą, dlatego nauszniki przeciwhałasowe pozostają bardziej higienicznym rozwiązaniem niż zatyczki do uszu.
Wybór odpowiedniej formy ochrony słuchu
Decyzja o wyborze zatyczek do uszu lub nauszników przeciwhałasowych zależy głównie od indywidualnych preferencji. Ich stosowanie ma szczególne znaczenie wówczas, gdzie ekspozycja na hałas może prowadzić do poważnych uszkodzeń słuchu. W wielu przypadkach warto zainwestować w specjalistyczne nauszniki przeciwhałasowe, takie jak modele oferowane przez firmę STIHL. Nie tylko skutecznie tłumią hałas, ale także posiadają funkcję Bluetooth. Za jej pośrednictwem można bezprzewodowo komunikować się z współpracownikami lub słuchać muzyki podczas pracy. W przypadku bardzo głośnych środowisk, warto rozważyć także użycie zatyczek do uszu w połączeniu z nausznikami przeciwhałasowymi, co zapewni jeszcze lepszą ochronę słuchu. Należy jednak stosować tylko takie kombinacje, które zostały zatwierdzone przez akredytowane europejskie instytuty badawcze.