Każdy, nawet osoba niezaznajomiona z frezowaniem, wie, że frezarki CNC do obróbki wykorzystują frezy. Za czasów obrabiarek konwencjonalnych, gdzie frezarki CNC nie posiadały osłon i chłodzenia przedmiotu obrabianego oraz zasilane były siłą korb przesuwających stół krzyżowy, podstawowym materiałem do konstrukcji frezów była stal szybkoskrawająca (potocznie HSS, od High Speed Steel). Wraz z przejściem na frezarki CNC, wymagania stawiane wydajności obróbek wymusiły jednak konstruowanie narzędzi z lepszych materiałów, wśród których najbardziej popularny jest węglik spiekany. Zmiana ta, przyniosła jednak spory problem – gęstość węglika spiekanego jest niemal dwukrotnie większa niż stali, a jego cena jest nawet stukrotnie wyższa, co oznacza, że produkcja frezów o dużych średnicach (więc i ciężkich, wymagających więcej materiału) jest zupełnie nieopłacalna. I w ten sposób narodziła się głowica frezarska.
Pod nazwą głowica frezarska rozumiemy narzędzie składane, które posiada korpus wykonany z tańszego materiału (zwykle stali), do którego przykręcamy (rzadziej lutujemy) wkładki nazywane zwykle płytkami, wykonane z materiału droższego o lepszych właściwościach skrawających – zwykle z węglika spiekanego. Połączenie takie posiada właściwie same zalety, z których chętnie korzystają frezarki CNC:
- Płytki skrawające posiadają zwykle 2, czasem 4 lub i więcej krawędzi, dzięki czemu jednostkowy koszt płytki rozkłada się na dłuższą obróbkę po ich przekręceniu na „drugą stronę”.
- Głowica frezarska może zostać przezbrojona w nowe płytki, dzięki czemu jedno narzędzie może posiadać krawędzie skrawające zarówno do stali, aluminium, stali nierdzewnej i superstopów, bez zakupu nowych korpusów.
- Ceny głowic o średnicach fi50 zaczynają się od niespełna 100eur (jak np. bardzo polecana głowica frezarska Groth GAPK3F06) co w połączeniu z np. 60 płytkami skrawającymi (posiadającymi po 2 krawędzie skrawające występujące w ilości 6 sztuk w jednym założeniu) o koszcie około 144eur (np. APKT100308PDERMG) daje nam wynikowo 20 narzędzi skrawających, co oznacza cenę jednostkową uzbrojenia na poziomie 12eur, w porównaniu do frezów monolitycznych, w których średnica fi25 kosztuje około 400eur.
- Płytki, które przyjmuje głowica frezarska są zwykle uniwersalne, co oznacza, że możemy kupić głowice o różnych średnicach, ale zakładać do nich te same płytki, dzięki czemu nie zwiększamy kosztów i wprowadzamy ład na hali.
Nie każda głowica frezarska, jest dobrym wyborem – decydując się na zakup należy zadbać o kilka szczegółów, zwłaszcza w kwestii doboru dystrybutora:
- Nawet najlepsza głowica frezarska na nic się zda, jeżeli nie otrzymamy wsparcia po zakupie w kwestii informacji, jak jej poprawnie użyć, z związku z czym należy decydować się na dystrybutora posiadającego nie tylko dział narzędzi, ale również aplikacji i wdrożeń. Największą grupą może tutaj pochwalić się Abplanalp, posiadający ponad 20 inżynierów aplikacji oraz doradców techniczno-handlowych, gotowych do pomocy we wdrożeniu nowego dla nas narzędzia.
- Powinniśmy współpracować z dystrybutorem posiadającym różne marki narzędzi skrawających – często szukać będziemy rozwiązania ekonomicznego jak np. wspomniana głowica frezarska Groth, ale jednocześnie możemy potrzebować rozwiązania wysokowydajnego jak np. głowica frezarska Zakup obu u jednego dostawcy ułatwia logistykę i pozwala na osiągnięcie lepszych rabatów.