Zdrowie i uroda

Nakładki ortodontyczne – prostowanie zębów u lekarza czy w domu?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Istnieje kilka metod pomagających korygować wady zgryzu. Część z nich wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, inne można przeprowadzić w domu. Czym różnią się nakładki, które otrzymujesz w gabinecie stomatologicznym od tych, które bywają dostępne bez konsultacji? W jakich sytuacjach można zdecydować się na domowe sposoby prostowania zębów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czy można prostować zęby domowymi sposobami?

Osoby, które szukają domowego sposobu na korektę wady zgryzu, zwracają nierzadko uwagę na pojawiające się w sieci informacje o przezroczystych nakładkach, które – jak głoszą reklamy lub wpisy influencerów – w kilka miesięcy mają „wyprostować” zęby. Sposoby te jednak często nie są skuteczne, a nawet mogą okazać się niebezpieczne.

Dlaczego tzw. nakładki na zęby czy trenażery zębów, sprzedawane choćby na portalach aukcyjnych, nie działają? Odpowiedź można sprowadzić do jednego stwierdzenia: nie są one dopasowane do Twojego zgryzu, więc nie mogą go skorygować. Ponadto, by pasowały do każdego, wykonuje się je z miękkich materiałów, które nie są w stanie wpłynąć na ustawienie zębów. Jeśli chcesz skorygować zgryz, wybierz wizytę u stomatologa, który zaproponuje Ci jedną z dostępnych metod leczenia.

Aparat ortodontyczny czy nakładki?

Obecnie leczenie wad zgryzu opiera się na trzech metodach:

  1. aparat stały, popularnie nazywany „klamerkami na zęby”,
  2. aparat ruchomy, który może być skuteczny wyłącznie w przypadku niewielkich wad zgryzu,
  3. przezroczyste profesjonalne nakładki ortodontyczne, stanowiące alternatywę dla aparatów stałych.

O tym, która metoda sprawdzi się w Twoim przypadku, zadecyduje lekarz. Jeśli nie przekonuje Cię wizja noszenia aparatu stałego, możesz skonsultować ze stomatologiem zastosowanie specjalnych nakładek.

Specyfika nakładek ortodontycznych

Przezroczystym nakładkom ortodontycznym przypisuje się wysoką skuteczność oraz inne cechy, do których należą następujące wyróżniki:

  • są niemal niewidoczne;
  • uważa się, że ułatwiają korygowanie małych, średnich i dużych wad zgryzu, szpar występujących między zębami czy problemów związanych z nieprawidłowym rozmieszczeniem zębów, takich jak np. Stłoczenie;
  • komfort ich noszenia określa się jako wysoki, ponieważ są indywidualnie dopasowane,
  • według noszących je osób nie utrudniają codziennej higieny jamy ustnej i są łatwe w czyszczeniu; uznaje się, że nie wiążą się z wystąpieniem przebarwień na zębach, odwapnień czy próchnicy (wymienianych jako skutki uboczne noszenia aparatu stałego);
  • noszenie nakładek wiąże się z potencjalnie niewielkim ryzykiem podrażnienia dziąseł;
  • koszt leczenia jest ustalony z góry, jeszcze przed rozpoczęciem (choć oczywiście może być konieczne jego kontynuowanie, jeśli okaże się, że wady nawracają).