Układanie parkietu to sztuka, która zdumiewa swoją różnorodnością i niepowtarzalnym wdziękiem. Decydowanie o wzorach parkietu to nie tylko wybór między pionowym czy poziomym ułożeniem desek. To także możliwość stworzenia unikalnej przestrzeni z nadzwyczajnymi wzorami. Parkiet drewniany to element, który potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza, dając mu nowe, niesamowite wykończenie. Popularność różnych wzorów ułożenia parkietu często zmienia się z biegiem lat, jednak pewne zasady pozostają niezmienne: prostota jest atutem, ale także i nieskończonym źródłem możliwości.
Wielki powrót tradycyjnych wzorów układania parkietu
Pierwszym z popularniejszych wzorów jest klasyczny układ angielski prosty. W tym przypadku parkiet drewniany układany jest w równoległe linie, tworząc prosty, ale elegancki wzór. Takie ułożenie jest powszechne i zawsze na czasie, idealne do każdego rodzaju pomieszczenia.
Nieco inaczej prezentuje się wzór angielski diagonalny, który charakteryzuje się ukośnym układem desek i swoim niepowtarzalnym urokiem potrafi wprowadzić do wnętrza atmosferę retro. Co więcej, w zestawieniu z minimalistyczną aranżacją doskonale sprawdzi się także w wystroju typowo nowoczesnym.
Wśród innych, „prostych” motywów układania parkietu, zainteresowaniem cieszy się układ typu cegiełka. W tym wypadku podłoga faktycznie przypominać może wzór muru, ponieważ deski układane są względem siebie tak, by wysokość styku znajdowała się w połowie długości rzędu desek znajdującego się poniżej.
Jodełka zawsze w modzie
Kolejnym trendem, który dosłownie wrócił na salony, jest parkiet układany w jodełkę. Ten wzór jest szczególnie atrakcyjny i dodaje wnętrzu namacalnej głębi. Warto zauważyć, że choć jest to układ bardzo tradycyjny, świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, dodając im ciepła i charakteru. Do tego odmian jodełki jest kilka, co pozwala na wybranie motywu najbardziej odpowiadającego oczekiwaniom.
Klasyczna jodełka lub też podwójna klasyczna jodełka to wzory układane z deseczek niewielkiej wielkości, przypominających nieco drewniane klocki. Są one zestawiane ze sobą pod skosem pojedynczo lub podwójnie, tworząc charakterystyczny układ przypominający literę V.
Trochę inaczej prezentuje się z kolei jodełka francuska. Tutaj również deseczki układa się pod skosem, jednak w całości tworzą one wrażenie symetrycznego ciągu (trochę, jak geometryczny szlaczek rysowany na kartce w kratkę). Tak ułożony parkiet drewniany zyskuje efekt głębi i uważany jest za niezwykle wręcz elegancki sposób wykończenia podłogi.
Żyjemy w czasach, kiedy układanie parkietu nie jest już tylko kwestią techniczną, ale także estetyczną. Parkiet drewniany daje nam nieskończone możliwości, pozwalając tworzyć unikalne przestrzenie, które opowiadają historię wnętrza na nowo. Właściwie dobrany i ułożony parkiet to dekoracja sama w sobie – wystarczy uwzględnić odpowiednie wzory, a aranżacje wnętrz nabiorą niepowtarzalnego stylu.