Latem chętnie podejmujemy aktywności na świeżym powietrzu. Kiedy jednak z nieba leje się żar, szukamy orzeźwienia w wodzie. Miejskie pływalnie pękają w szwach, a brzegi wszelkich zbiorników wodnych wypełnione są plażowiczami. Ochładzającą kąpielą możemy na szczęście cieszyć się w przydomowym ogródku lub na działce, o ile zakupimy basen ogrodowy. Jak wybrać odpowiedni model?
Baseny ogrodowe – rodzaje
W amerykańskich filmach najczęściej widujemy baseny stałe, wbudowane w ziemię. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w naszym kraju. Budowa i utrzymanie takiego zbiornika to spore koszty, a mając na uwadze stosunkowo małą ilość naprawdę upalnych dni w Polsce, dla wielu osób jest to po prostu nieopłacalne. Sporą popularnością cieszą się zaś baseny rozkładane, które możemy podzielić na kilka rodzajów:
- Baseny dmuchane – niezwykle proste w użyciu. Wystarczy je tylko napompować i wypełnić wodą, aby już po chwili cieszyć się orzeźwiającą kąpielą. Tego typu baseny są stosunkowo płytkie i nie da się w nich pływać, przez co chętnie wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi. Basen dmuchany to także dobry dodatek do towarzyskiej imprezy w dorosłym gronie.
- Baseny stelażowe – rozłożenie takiego basenu nie wymaga profesjonalnych narzędzi, jednak jest dość czasochłonne. Basen stelażowy może być niewielki, ale na rynku są też modele o szerokości kilkunastu metrów i wysokości na tyle dużej, aby dało się w nich pływać.
- Baseny rozporowe – zazwyczaj głębsze i szersze od dmuchanych, ale mniejsze od stelażowych. Nie posiadają metalowych elementów, a konstrukcja trzyma się dzięki rozpierającej od środka wodzie. To odpowiednie rozwiązanie dla starszych dzieci oraz dla dorosłych, którzy zamiast pływać, chcą po prostu się zrelaksować.
Jak duży basen ogrodowy wybrać?
W odpowiedzi na to pytanie pierwszą myślą może być „ten największy” – warto się jednak nieco lepiej nad tym zastanowić, aby zakup nie okazał się nietrafiony.
Przed zakupem basenu należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy go postawić. Dobrze będzie uwzględnić około metra przestrzeni wokół basenu, aby wchodzenie do niego było komfortowe.
Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób chcemy korzystać z basenu. Jeśli mamy zamiar tylko pluskać się w towarzystwie pociech lub przyjaciół, duży i głęboki basen może nie być dobrym wyborem. Pamiętajmy również, że większy basen to większa ilość wody, a co za tym idzie – wyższy rachunek i dłuższy czas napełniania.
Nie bez znaczenia jest także ilość osób, jaka będzie zwykle korzystać z basenu. Miłośnicy tzw. garden party będą oczywiście potrzebowali większego modelu niż osoby kupujące basenik dla dwójki przedszkolaków.
Czystość wody w basenie
Do basenów stelażowych i rozporowych najczęściej dołączona jest pompa filtrująca. Nie znaczy to niestety, że nie będziemy musieli wkładać żadnego wysiłku w utrzymanie czystości basenu. Istnieje jednak kilka trików, które pozwolą cieszyć się krystalicznie czystą wodą znacznie dłużej.
Jednym z nich jest umieszczenie przy basenie miski do opłukiwania stóp, która znacznie ograniczy ilość trafiającego do basenu piasku czy trawy.
Wpuszczona do basenu woda może zzielenieć, a dno stanie się nieprzyjemnie śliskie. Można tego uniknąć, utrzymując pH wody w granicach 7.0-7.4 oraz stosując odpowiednie środki, takie jak chlor czy tabletki wielofunkcyjne.
Dobrze jest też zadbać o to, aby basen nie stał pod drzewami, których liście i pyłki mogłyby trafiać do wody.