Aby stolarka okienna dobrze nam służyła ważne są dwa aspekty. Jednym z nich jest wybór okien, które posiadają bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Kolejnym aspektem jest prawidłowy montaż stolarki okiennej. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się z budynku energooszczędnego. Przeszklenia w naszym domu stanowią bowiem znaczną powierzchnię budynku, a co za tym idzie narażone są na znaczne ubytki ciepła. Przy nieprecyzyjnym bądź nieprawidłowym montażu powstają tak zwane mostki termiczne, przez które przenika ciepło z pomieszczeń na zewnątrz. Dodatkowo nieprawidłowe zaizolowanie okien może spowodować wnikanie wilgoci z zewnątrz do wewnątrz budynku. Dlatego tak ważne jest, by zdecydować się raczej na ciepły montaż okien.
Podstawową różnicą pomiędzy montażem standardowym a montażem ciepłym jest ilość warstw izolacji. W standardowym montażu okien stosuje się wyłącznie piankę poliuretanową, którą izoluje się szczeliny powstałe po zamontowaniu przeszkleń. Okazuje się jednak, że sama piana jest zwykle niewystarczająca. Po latach traci swoje właściwości i sprawia, że nawet najlepsze okno o wysokim wskaźniku termoizolacyjnym, staje się nieszczelne. Montaż ciepły oznacza natomiast użycie trzech warstw izolacji. Wewnętrzną warstwę stanowi taśma paroizolacyjna. Odpowiada ona za zatrzymanie wilgoci wewnątrz budynku przez co nie przenika ona do piany. Środkową warstwę izolacji wykonuje się, tak jak w przypadku standardowego sposobu montażu czyli za pomocą piany poliuretanowej. Zewnętrzną warstwę natomiast tworzy się z taśmy paroprzepuszczalnej.
Każda z tych warstw ma inne zadanie. Wewnętrzna warstwa nie pozwala na przenikanie wilgoci do warstwy środkowej czyli do piany. Środkowa warstwa czyli piana ma za zadanie izolację termiczną oraz izolację akustyczną, natomiast zewnętrzna warstwa złożona z taśmy paroprzepuszczalnej ma za zadanie nie pozwolić na wniknięcie wilgoci do warstwy środkowej, a jednocześnie zapewnić przepuszczanie pary, która może powstać na zewnątrz. Warstwa ta izoluje wnętrze budynku przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak wiatr, silny deszcz, mróz czy promieniowanie ultrafioletowe. Wszystkie te trzy warstwy sprawiają, że ciepły montaż okna staje się dużo lepszym rozwiązaniem niż okna zamontowane w metodzie standardowej. Jedynym minusem ciepłego montażu może być jednak cena. Wynika ona z dłuższego czasu potrzebnego na zamontowanie stolarki okiennej oraz na konieczności użycia dodatkowych materiałów. Warto jednak dopłacić za ten montaż, by cieszyć się prawidłowo zamontowanymi oknami.