Czy złe przechowywanie wpływa na meble z drewna?
Kluczowe w dbaniu o meble z drewna, np. stoły, krzesła, komody czy łóżka z litego drewna, jest ich właściwe przechowywanie. Wbrew pozorom nie wystarczy, aby znajdowały się one pod zadaszeniem. Niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu z meblami z drewna. Zbyt wysoka temperatura i za suche powietrze może prowadzić do kurczenia się drewna czy powstawania spękań tego surowca. Wysoka wilgotność powietrza może natomiast prowadzić do występowania takich problemów z meblami, np. łóżkami z litego drewna, jak – rozklejanie się. W przypadku fornirowanych mebli z drewna kłopotem związanym z wilgotnością powietrza może być odspajanie się okładziny.
Jakie są odpowiednie warunki dla mebli z drewna?
Jakie warunki są optymalne do przechowywania mebli drewnianych, np. szaf czy łóżek z litego drewna? Najczęściej drewno wysokiej jakości mebli z zakładu produkcyjnego czy rzemieślniczego trafiają do klientów z wilgotnością na poziomie 8-10 proc., średnio 9 proc. Aby go zachować, powietrze w pomieszczeniu powinno mieć ok. 55-65 proc. wilgotności i temperaturę 20-22 stopni Celsjusza. Przy krótkotrwałej ciepłocie powietrza w granicach minimum 15 i maksimum 30 stopni Celsjusza drewnianym meblom, takim jak stoły, stoliki kawowe czy łóżka z litego drewna, nie powinno nic się dziać. Pamiętaj jednak, aby nie wystawiać drewnianych mebli na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy nie stawiać blisko źródeł ciepła.
Jak pielęgnować meble z drewna?
Twoje drewniane meble, np. łóżka z litego drewna, mają zapewnione odpowiednie warunki w pomieszczeniu? To doskonale! Teraz pora na naukę pielęgnacji mebli z drewna. To nic trudnego, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim regularnie, najlepiej codziennie lub co kilka dni należy usuwać z nich kurz, aby nie wnikał on w jego pory i strukturę. W tym celu stosuj suchą lub naprawdę ledwie zwilżoną ściereczkę z mikrofibry czy też z naturalnych i miękkich włókien, np. flaneli. Nie porysuje ona powierzchni drewna. Gdy meble się zbrudzą lub będziesz usuwać z nich plamy, pamiętaj, że wybór konkretnego środka uzależniony jest od sposobu wykończenia mebli.
Meble olejowane – przecieraj je delikatnie zwilżoną ścierką, zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Nie stosuj środków chemicznych, możesz natomiast wykorzystać mydło do olejowanego drewna. Do konserwacji, raz na rok, używaj oleju do drewna.
Meble woskowane – czyść suchą szmatką lub z użyciem środków specjalistycznych przeznaczonych do tak zabezpieczonego drewna z dodatkiem wosku pszczelego. Nie zapomnij o wypolerowaniu drewna.
Meble lakierowane – dzięki powłoce z lakieru mogą być czyszczone delikatnymi detergentami. Nie używaj w tym celu jednak szorstkich gąbek czy druciaków, aby nie porysować powierzchni. Gdy powłoka ulegnie zniszczeniu, konieczne jest jej zeszlifowanie i ponowne polakierowanie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Meble Magnat.