Dom i wnętrze

Lasery rotacyjne czy liniowe? Podpowiadamy!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Lasery znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Służą także jako precyzyjne instrumenty pomiarowe, dzięki czemu chętnie z nich korzysta między innymi branża budowlana i wykończeniowa. Pozostaje tylko pytanie, który z laserów będzie najlepszym rozwiązaniem?

Lasery liniowe

Lasery liniowe nazywane są także laserami krzyżowymi. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na swoją wszechstronność i prostą obsługę. Laser krzyżowy dostępny w Msv24.pl wykorzystuje cztery płaszczyzny laserowe, z których każda pracuje w zakresie 360 stopni. Po wyświetleniu wszystkich płaszczyzn można precyzyjnie określić kąt prosty. Krzyżowe lasery z powodzeniem zastępują poziomicę i bardzo przyspieszają robienie pomiarów, umożliwiają wyznaczanie linii pionowych i poziomych, a po zablokowaniu kompensatora urządzenie pokazuje linie skośne.

Z lasera krzyżowego da się korzystać zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak i na otwartych przestrzeniach. Laser dobrze się sprawdza także przy dużych odległościach, nie tracąc przy tym swojej dokładności. Sterowanie laserem jest intuicyjne, a dokładne przeprowadzanie pomiarów jest możliwe również w trudniejszych warunkach, np. przy słabym oświetleniu albo na niestabilnym podłożu.

Lasery rotacyjne

Laser obrotowy, określany także mianem niwelatora laserowego, służy przede wszystkim do pracy na otwartym terenie. Wykorzystuje się go między innymi przy układaniu kostki brukowej, wylewaniu fundamentów i stropów, projektowaniu i stawianiu ogrodzeń, czasami też laser obrotowy pomaga w manewrowaniu ciężkim sprzętem na placu budowy. Z lasera obrotowego korzystać można także w pomieszczeniach zamkniętym, przy czym warto wtedy zwrócić uwagę na kolor wiązki – najczęściej do prac wewnątrz poleca się odcień czerwony albo zielony.

Głównym zastosowaniem lasera rotacyjnego jest niwelacja, prócz tego laser jest bardzo użyteczny przy wyznaczaniu linii przewodów, przenoszeniu punktów, kontrolowaniu głębokości wykopu, montażu. Korzysta się z niego nie tylko w budownictwie, ale i przy pracach brukarskich, stolarskich, montażowych, w ogrodnictwie i rolnictwie. Generalnie lasery rotacyjne poleca się wybierać do prac na zewnątrz, natomiast w budynkach bardziej praktyczny okazuje się przeważnie laser liniowy.