Dom i wnętrze

Kupujemy projekt domu – sprawdź, co to jest kosztorys ślepy?

Projekt domu to szczegółowy dokument, który pozwoli zwizualizować sobie przyszły wygląd obiektu i jego dopasowanie do posiadanej posesji. Jednocześnie ważnym elementem każdego planu architektonicznego jest kosztorys, który ułatwi zaplanowanie wydatków na kolejnych etapach budowy. Przeglądając dostępne projekty, można spotkać się z różnymi typami kosztorysów. Jednym z nich jest kosztorys ślepy. Co to takiego i kiedy będzie on przydatny?

 

Co to jest kosztorys ślepy?

Ślepy kosztorys jest dokumentem, który umożliwia łatwiejsze przygotowanie kosztorysu inwestorskiego. Najczęściej jest wykonywany przez biuro architektoniczne, które opracowało wybrany projekt domu. Jeśli nie wchodzi on w skład dokumentacji, możliwe jest jego zamówienie u profesjonalnego kosztorysanta. W ślepym kosztorysie (zwanym niekiedy również nakładczym) nie zobaczysz cen robocizny ani materiału. Takie informacje są umieszczane w kosztorysie inwestorskim. Znajdziesz w nim natomiast szczegółową listę czynności według kolejności ich wykonania (np. dwukrotne malowanie ścian w ilości 150 m2) oraz materiałów i sprzętu, jakie będą niezbędne w trakcie prowadzenia prac.

Kiedy przydatny będzie ślepy kosztorys?

Kosztorys ślepy jest najczęściej używany podczas przetargów publicznych. Będzie on także przydatny dla inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego. Ślepy kosztorys pozwoli Ci na opracowanie precyzyjnego harmonogramu poszczególnych prac, a w konsekwencji – umówienie się na optymalne terminy z kolejnymi wykonawcami. Posiadając ślepy kosztorys, możesz przedłożyć jego kopie kilku potencjalnym zleceniobiorcom, którzy uzupełnią tabele ustalonymi przez siebie stawkami. Dzięki temu będziesz mógł znacznie łatwiej porównać oferty poszczególnych firm, wybierając wykonawcę, który zaproponował najbardziej korzystne finansowo warunki współpracy. Używając kosztorysu ślepego, bez trudu określisz planowany budżet całej inwestycji oraz skontrolujesz bieżące koszty. Zestawiając oferty murarzy, malarzy, instalatorów czy składów budowlanych szybciej ustalisz, czy dany etap przekroczy założony budżet, czy też będzie tańszy. W konsekwencji będziesz mógł zmniejszyć środki finansowe przeznaczone na kolejne prace lub wręcz przeciwnie – zainwestować zaoszczędzone pieniądze na lepsze materiały w kolejnych stadiach budowy. Z kosztorysu ślepego skorzystaj także w sytuacji, gdy planujesz realizować inwestycję systemem gospodarczym. Posiadając niezbędne umiejętności i czas, będziesz mógł zrezygnować z zatrudniania części specjalistów, wykonując niektóre prace samodzielnie i zmniejszając w ten sposób ogólny koszt budowy.

Ślepy kosztorys i przedmiar – czym się różnią?

W branżowych magazynach lub w rozmowach z wykonawcami, pojęcia ślepego kosztorysu i przedmiaru bywają używane zamiennie. Nie jest to do końca prawidłowe podejście. Choć oba dokumenty są do siebie podobne, różnią się jednak szczegółowością. Przedmiar to ogólna wersja kosztorysu ślepego, przedstawiająca czynności prowadzone podczas budowy, jednak bez wyszczególniania ilości roboczogodzin i niezbędnych materiałów. Kosztorys ślepy natomiast uwzględnia wszystkie prace w kolejności ich wykonania, podając przy tym ich dokładny opis, miejsce, liczbę i częstotliwość poszczególnych czynności oraz konieczne do ich realizacji materiały.

Kosztorys ślepy to dokument przydatny na wszystkich etapach budowy. Dzięki niemu bez trudu zbierzesz oraz łatwiej porównasz oferty wielu wykonawców bazujące na jednakowych założeniach. W konsekwencji będziesz mógł lepiej zaplanować zakres i termin prac oraz wydatki w poszczególnych stadiach inwestycji. Łatwej poczynisz również pewne oszczędności, które przeznaczysz na inny, wybrany cel – własne przyjemności lub lepsze wyposażenie domu.

Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl