Leśni krwiopijcy to nie tylko komary. Do tej grupy zaliczają się również i kleszcze. Przesiadują na drzewach i krzewach, czekając, by na nas naskoczyć, wbić się w nasze ciała, i chłeptać krew. Dowiedzmy się, co je wyróżnia i jak się przed nimi chronić?
Sezon na kleszcze. Kiedy można spotkać je w lesie?
Kleszcze to pajęczaki, których pożywienie stanowi krew. Ponieważ przenoszą rozmaite choroby, ich obecność w lasach stwarza zagrożenie dla ludzi. Sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni. Jeśli przebieg zimy jest łagodny, kleszcze w Polsce są aktywne przez cały rok. By pojawił się problem kleszczy, temperatura na podwórku musi sięgać co najmniej pięciu stopni.
Jak się ubierać, by kleszcze nie miały do nas przystępu
Na ugryzienie przez pajęczaka jesteśmy narażeni szczególnie, jeśli nosimy ubrania odsłaniające ciało. Musimy jednak pamiętać, że kleszcz może spaść z drzewa również na naszą głowę. Dlatego ważne jest, żeby, wybierając się na spacer na łono natury, ubierać bluzki z długim rękawem, długie spodnie i czapkę z daszkiem. Warto również pamiętać o noszeniu odpowiednio wysokich butów, którymi mogą być na przykład kalosze. Nie stanowi to jednak, jak możemy się domyślać, pełnej ochrony przed kleszczami.
Więcej na temat kleszcza w skórze oraz konsekwencji ukąszenia przeczytasz na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/kleszcz-w-skorze/
Zagrożenie związane z kleszczami: borelioza
Głównym zagrożeniem, związanym z ukąszeniem przez kleszcza, jest ryzyko zakażenia się boreliozą. Część zakażeń boreliozą ulega niemal samoczynnej neutralizacji, ponieważ organizm zdolny jest samoczynnie zwalczyć chorobę. Początki boreliozy często związane z pojawieniem się na skórze tzw. rumienia wędrującego, czyli zmiany skórnej, powstałej w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Borelioza może być w początkowym stadium trudna do rozpoznania, ponieważ część jej objawów przypomina objawy grypy. Chodzi o zmęczenie i bóle głowy. Typowym objawem boreliozy jest porażenie nerwu twarzowego. Borelioza może prowadzić bardzo poważnej choroby, jaką jest zapalenie opon mózgowych. Choć prowadzi do poważnych konsekwencji, sama borelioza jest chorobą, którą można wyleczyć za pomocą antybiotyków.
Czy tylko borelioza?
Borelioza jest najbardziej znaną chorobą spośród przenoszonych przez kleszcze. Ale nie jedyną. Kleszcze przenoszą również choroby takie jak bartoneloza, babeszjoza i gorączka Q. O tych chorobach mało kto słyszał. Jeszcze lepiej jest ich nie doświadczać na własnej skórze.
Jak sprawdzić, czy masz boreliozę?
Boreliozę można stwierdzić, zauważywszy na ciele wspomniany wcześniej rumień wędrujący. Jeśli rumień nie występuje, koniecznym jest wykonanie testu przesiewowego. Dodatni wynik testu powinien zostać skonstruowany że specjalistą od chorób zakaźnych.