Loftowe wnętrza, na które moda przywędrowała do nas z USA, uwielbiają otwarte przestrzenie i naturalne świtało, jakie zapewniają duże przeszklenia. Do budynków pofabrycznych wykonanych z betonu lub czerwonej cegły warto wybrać okna loftowe o odpowiednich parametrach, które wytrzymają duże obciążenia, zapewnią odpowiednią izolację cieplną i akustyczną oraz dopełnią stylistkę wnętrz industrialnych.
Okna loftowe, czyli jakie?
Wnętrza loftowe wyróżnia minimalny design wystroju, a jednocześnie bogactwo wyrazistych faktur. Króluje w nich czerwona cegła, beton strukturalny, stal i szkło. Wnętrza rezygnują z klasycznego podziału pomieszczeń z wykorzystaniem ścian działowych, pozostawiając przestrzenie otwarte, a o ich przeznaczeniu decyduje ich wygląd. Wnętrza industrialne kładą duży nacisk na naturalne światło i duże przeszklenia, które pojawiają się z racji wysokich sufitów tych pofabrycznych pomieszczeń. Okna loftowe przede wszystkim cechują duże gabaryty. Są one zdecydowanie wyższe niż w klasycznych pomieszczeniach i nierzadko sięgają od podłogi do sufitu. Dodatkowo takie przeszklenie znajduje się na całości ściany lub na jej połowie. Dzięki temu zapewnia odpowiednią ilość światła i przesądza o niezwykłym charakterze tych wnętrz.
Jakie parametry powinny mieć okna loftowe?
Okna loftowe powinny mieć odpowiednie właściwości, które zapewnią wnętrzom pofabrycznym odpowiedni komfort mieszkania. Przede wszystkim powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na duże obciążanie. Najczęściej okna te wykonane są ze stali lub bardziej ekologicznego aluminium. Przy ich wyborze najważniejsze będą dwa parametry związane z izolacją cieplną i akustyczną. Tak duże przeszklenia zwłaszcza, jeśli występują w starym budownictwie, mogą powodować duże stary ciepła, przez co ogrzanie loftowego wnętrza może okazać się bardzo kosztowne. A zatem najlepsze okna loftowe powinny cechować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, który oznaczony jest symbolem Uw. Drugim najważniejszym parametrem będzie Rw, który oznacza izolację akustyczną. Mieszkania industrialne najczęściej znajdują się w centrum ruchliwych miast, dlatego okna muszą sprzyjać odpowiedniemu wyciszeniu tych wnętrz. Im wyższy wskaźnik Rw, tym okna loftowe lepiej stłumią hałasy dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu znacznie podwyższą komfort mieszkania.
Okna loftowe, które pasują do stylu wnętrz industrialnych
We wnętrzach industrialnych przeważają głębokie czernie, szarości, czerwienie, biel oraz metaliczny połysk. Dlatego okna loftowe powinny współgrać i dopełniać stylistykę tych wnętrz. Wybierając okna najlepiej postawić na ramy w kolorze czarnym, antracytu lub szarym. Niekiedy jednak dla zachowana spójności kolorystycznej lub dla zwiększenia kontrastu warto wybrać modele z białymi ramami. Warto także zastanowić się, czy wybrać okna ze szprosami międzyszybowymi, czy bez szprosów, dzięki czemu takie okno będzie prezentowało niczym niezmącony pejzaż miejski. Okna loftowe najczęściej montuje się na stałe, a systemy rozwierno-uchylne pojawiają się jedynie na niewielkich elementach. Z kolei przy wyjściu na taras można wykorzystać okna harmonijkowe, które nadadzą tym wnętrzom niezwykłego wyglądu i zwiększą ich funkcjonalność.