Astygmatyzm zaburza jakość widzenia – przy tej wadzie obraz jest nieostry, zamglony, rozmazany. Aby go rozpoznać, należy udać się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania. W domowych warunkach można natomiast wykonać test na astygmatyzm – zajmuje on kilka minut i pozwala wstępnie postawić diagnozę.
Kiedy warto wykonać test na astygmatyzm?
Test na astygmatyzm powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku – w początkowej fazie rozwoju ta wada nie daje uciążliwych objawów, dlatego często są one bagatelizowane przez pacjentów. Ci, którzy cierpią na krótkowzroczność albo nadwzroczność muszą być czujni, gdyż astygmatyzm często występuje razem z nimi. Wada polega na zniekształceniu rogówki, która w niewłaściwy sposób odbija światło. Obraz może wydawać się zamazany, zamglony, nieostry.
Czy test na astygmatyzm pozwala postawić jednoznaczną diagnozę?
Pozytywny wynik testu na astygmatyzm pozwala przypuszczać, że cierpimy na tę wadę wzroku. Niemniej jednak nie zastąpi on wizyty u lekarza i profesjonalnego badania. Ponadto po postawieniu diagnozy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, zwłaszcza jeśli astygmatyzm znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Test warto więc traktować pomocniczo i wykonać go, oczekując na wizytę u okulisty. Specjalista nie tylko postawi diagnozę, ale też podpowie, jak dobrać soczewki kontaktowe albo okulary. W zaawansowanym stadium może też podjąć decyzję o laserowym zabiegu korekcyjnym.
Jak przeprowadzić test na astygmatyzm?
Test na astygmatyzm można wykonać, przyglądając się specjalnemu obrazkowi imitującemu koło i jego promienie. W pierwszej kolejności należy zdjąć okulary albo soczewki, jeśli je nosimy. Następnie siadamy w odległości około 35 cm od ekranu komputera. Patrzymy na obrazek, zakrywając jedno oko dłonią. Oceniamy, jak wyglądają promienie – czy są jednakowego koloru oraz czy są równe, dobrze widoczne i ostre. Następnie to samo zadanie wykonujemy z użyciem drugiego oka.
Wyniki testu na astygmatyzm – jak je interpretować?
Jeśli linie są ostro skoncentrowane i jednakowo ciemne, można przypuszczać, że nie mamy do czynienia z astygmatyzmem. Natomiast w przypadku, gdy niektóre linie są dobrze widoczne, a inne zamazane, nieostre czy zamglone, istnieje duże prawdopodobieństwo astygmatyzmu. Należy jednak mieć na uwadze, że test i jego wyniki mają wyłącznie charakter poglądowy. Nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić ani wykluczyć wady wzroku.
O czym pamiętać, wykonując test na astygmatyzm?
Test na astygmatyzm należy wykonywać, gdy nasze oczy nie są zmęczone. Uprzednio nie można aplikować kropli, które mogłyby zaburzyć widzenie. Testu nie przeprowadza się w soczewkach ani okularach, dlatego dla osób z dużymi wadami wzroku może być on trudny do przeprowadzenia. W początkowym etapie rozwoju wady wynik może nie być jednoznaczny, co wynika z faktu, iż astygmatyzm nie zaburza jeszcze widzenia w dużym stopniu. Nie oznacza to jednak, że problem nie będzie się pogłębiał. Dlatego też konieczna jest diagnostyka lekarska.