Wycena samochodu na sprzedaż nie jest łatwym zadaniem. Priorytetem sprzedającego jest szybkie i opłacalne zbycie pojazdu, na ustalonych przez niego warunkach. Żeby jednak transakcja przebiegła po myśli sprzedającego, do negocjacji trzeba się odpowiednio przygotować. Oczywiście, argumenty dla ustalonej przez sprzedającego samochód ceny, muszą mieć odniesienie do stanu faktycznego.
Czynniki kształtujące cenę zbywanego pojazdu
Wycena samochodu przed sprzedażą jest uzależniona od wielu czynników, przy czym niektóre zależą od sprzedającego, a na inne nie ma wpływu.
Obiektywnym warunkiem, który w zasadzie dyktuje poziom ceny samochodu używanego jest jego marka i model. Kupujący chętniej wybierają pojazdy uznawane za mało awaryjne, a więc takie co do których mają pewność, że tuż po zakupie nie będą musieli dokładać.
W zależności od grupy odbiorców, do których skierowana jest oferta sprzedaży, wbrew pozorom dużą popularnością cieszą się drogie samochody luksusowe, klasy D, E czy nawet F. Dlaczego? Ponieważ ten typ aut w pierwszych latach użytkowania najszybciej traci na wartości. Jest to więc okazja dla kupującego nabyć dobrej jakości samochód po korzystnej dla niego cenie.
Wycenę samochodu na sprzedaż właściciel powinien wziąć pod uwagę już w momencie kupna pojazdu i określić czy będzie eksploatował go przez dłuższy okres, czy jednak rozważa częste zmiany.
Jak typ nadwozia wpływa na wycenę auta używanego?
Każdy rodzaj nadwozia ma na rynku motoryzacyjnym swój segment odbiorców. Najłatwiej jednak sprzedać samochód miejski typu hatchback, sedan czy coupe, eksploatowane codziennie przez miliony Polaków. Również SUV-y w ostatnim czasie, dzięki swoim parametrom technicznym i wyposażeniu stały się bardzo popularne i zaczęły wypierać kombi. Właściciele tych pojazdów nie będą mieli problemów z ich zbyciem, jednak cena musi oscylować wokół wartości rynkowej. Zbyt duże odchylenia w górę lub w dół sprawią, że kupujący traci zainteresowanie danym egzemplarzem.
Nieco inaczej ma się sytuacja z pojazdami typu kabriolet, crossover czy pick-up. Wąskie grono odbiorców będzie szukać okazyjnej ceny. W wycenie auta przed sprzedażą duże znaczenie będzie miał stan techniczny samochodu, wyposażenie, stan jego utrzymania, historia pojazdu, a nawet pochodzenie.
Czy przebieg samochodu ma znaczenie?
Z reguły pierwszą rzeczą, którą sprawdza kupujący jest przebieg samochodu. Duży przebieg oznacza dla nabywcy dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu. Musi się przygotować na ewentualne koszty napraw, zakup części zamiennych, częstsze uzupełnianie oleju i usuwanie usterek bądź awarii. Większy przebieg oznacza większe zużycie samochodu, a co za tym idzie niższą cenę nabycia.
Przygotowując wycenę samochodu przed sprzedażą musisz zadbać o kompletność dokumentacji pojazdu, książkę serwisową, faktury za ewentualne naprawy i części zamienne oraz pozostałe dokumenty jeśli chcesz sprzedać auto sprowadzane zza granicy. Dla kupującego istotny jest aktualny przegląd, ubezpieczenie samochodu oraz gwarancja.
Pierwsze wrażenie nabywającego samochód
Bardzo często o zakupie samochodu decyduje pierwsze wrażenie. Zadbany pojazd, czysty w środku i dobrze się prezentujący na zewnątrz sprawia, że kupujący jest w stanie więcej zapłacić. Po wyglądzie ocenia się bowiem stan techniczny samochodu oraz to, jak poprzedni właściciel go użytkował. Jeśli sprzedający chce uzyskać satysfakcjonującą go cenę za samochód, warto aby zainwestował w autodetailing. Stosunkowo niewielki koszt może znacząco podnieść cenę zbywanego pojazdu.
Jeśli właściciel samochodu chce go przygotować do sprzedaży samodzielnie, musi pamiętać, aby efekt nie był zbyt przesadzony. Wypolerowany, błyszczący silnik może wzbudzić podejrzenia kupującego, że sprzedający chce ukryć wycieki oleju lub inne usterki.
Jeśli wciąż masz wątpliwości jak wycenić samochód przed sprzedażą, skorzystaj z fachowej pomocy Auto Search Warszawa. Specjalistyczna wiedza pracowników salonu oraz ogromne doświadczenie jest gwarancją, że transakcja kupna-sprzedaży samochodu przebiegnie po Twojej myśli.