Dom i wnętrze

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Pompy ciepła stanowią coraz popularniejszy sposób na ogrzewanie budynków. Można je stosować na każdej posesji, co pozwala na uzyskanie zadowalających oszczędności. Ponadto, takie pompy są przyjazne dla środowiska. Wyjaśniamy, czym się kierować przy ich wyborze.

Działanie pomp ciepła

Zanim przejdziemy do zasad wyboru pomp ciepła, warto przedstawić mechanizm działania tych funkcjonalnych urządzeń. Należy pamiętać, że jest to sprzęt nie wytwarzający ciepła. Urządzenie pozyskuje je z wybranego źródła i przekształca na użyteczną postać. Przykładowo, pompa może ochładzać powietrze, a uzyskana w ten sposób energia jest wykorzystywana do podgrzewania temperatury wody użytkowej. Przepływ ciepła od ciała chłodniejszego do cieplejszego jest możliwy dzięki działaniu sprężarki, która wykorzystuje energię elektryczną. Z tego powodu warto korzystać z paneli fotowoltaicznych, które sprawiają, że użytkowanie pomp ciepła staje się niewiarygodnie tanie.

Pompa ciepła jako jego jedyna źródło

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pompa ciepła może pozwalać na efektywne ogrzewanie całego budynku. Aby osiągnąć ten efekt, należy wybrać odpowiedni model tego urządzenia. Z tego powodu podczas jego wyboru trzeba wziąć pod uwagę najbardziej pesymistyczną temperaturę dolnego źródła pompy ciepła. Jeżeli chodzi o pompy powietrzne, jest to najchłodniejszy dzień w roku. Następnie należy ustalić jaka temperatura grzewcza okaże się wystarczająca podczas trwania najmroźniejszej doby. Przykładowo, może to być 55 stopni Celsjusza. Kolejna kwestia to moc grzewcza, która sprawdzi się w takich warunkach. Najlepiej, aby wysokość tego parametru oscylowała w granicach 10 kW. Z oczywistych względów wybór modelu o niewystarczającej mocy grzewczej będzie skutkował niższą temperaturą w pomieszczeniach w czasie trwania chłodnych miesięcy.

Pompa ciepła z dodatkowym źródłem ciepła

Częstym rozwiązaniem jest zakup pomp ciepła do działania w trybie biwalentnym, a zatem we współpracy z innym system ogrzewania. W tym przypadku podczas wyboru urządzenia nie bierze się pod uwagę najniższej temperatury w ciągu roku, ale tzw. temperaturę biwalentną. Zazwyczaj wartość tego parametru wynosi od -5 do -10 stopni Celsjusza. Warto go oszacować najdokładniej jak to możliwe, aby zminimalizować koszty użytkowania dodatkowego źródła ogrzewania. Takie pompy ciepła powinny się cechować nieco mniejszą mocą grzewczą od tych działających samodzielnie.

Źle dobrana pompa ciepła – skutki

Dobór nieodpowiedniej pompy ciepła niesie ze sobą dość poważne konsekwencje. Mogą to być problemy w funkcjonowaniu systemu grzewczego wynikające z przewymiarowania mocy grzewczej urządzenia lub jej zaniżenia. W tym drugim przypadku użytkownicy pomp muszą się liczyć z krótszą żywotnością sprężarki. Zbyt mała moc sprawia, że sprężarka musi pracować znacznie dłużej niż było to zaplanowane. Przewymiarowanie mocy kończy się tym, że wspomniany element urządzenia pracuje znacznie krócej niż zakładano. Oznacza to częstsze uruchamianie i wyłączanie sprężarki, co skutkuje obniżeniem jej trwałości oraz zwiększonym poborem energii.

Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła?

Instalacja odpowiednio dobranej pompy ciepła niesie ze sobą szereg korzyści. Pierwsza z nich to całkowite lub częściowe uniezależnienie od tradycyjnych systemów ogrzewania. Jak łatwo obliczyć i jedno i drugie rozwiązanie będzie przynosiło bardzo zadowalające oszczędności. Warto też wziąć pod uwagę stan środowiska naturalnego. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, co ogranicza eksploatację ich nieodnawialnych odpowiedników. Ponadto, omawiane urządzenia nie wytwarzają substancji zanieczyszczających atmosferę. Jest to niezwykle istotne zarówno dla nas samych, jak i dla przyszłych pokoleń. Warto zauważyć, że obsługa pomp ciepła jest banalnie łatwa i nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych umiejętności. Ponadto, tego typu urządzenia nie zajmują wiele miejsca i przy odpowiednim użytkowaniu mogą służyć przez około 30 lat.

Pompy ciepła stanowią ekologiczny i oszczędny sposób na ogrzewanie budynków poddanych termomodernizacji. Podczas wyboru takich urządzeń, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, między innymi ich moc grzewczą oraz najniższą możliwą temperaturę wykorzystywanego źródła ciepła. Są to bardzo istotne kwestie, a ich bagatelizowanie skutkuje zmniejszeniem efektywności funkcjonowania pomp oraz ich żywotności. Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości pompy ciepła mogą przynosić wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i tych  dla środowiska.