Ogród

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Posiadacze domu z ogrodem doskonale wiedzą, że okres przed nadejściem pełnej wiosny jest jednocześnie jednym, z najbardziej pracowitych okresów jeśli chodzi o ogród. Wszystko bowiem budzi się do życia po zimie, a to oznacza, że wymaga również odpowiednich prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Przygotowywanie ogrodu na wiosnę to proces wieloetapowy i złożony. Zwykle takie prace zajmują tydzień lub więcej, a także wymagają wiele wysiłku. Wobec tego jak można odpowiednio przygotować ogród na nadejście wiosny?

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Nie da się ukryć, że zima dla naszego ogrodu nie jest najlepszą i najbardziej przyjazną porą roku. Kiedy stopnieją ostatnie śniegi, gołym okiem można dostrzec, że ogród nie prezentuje się zachwycająco. Wobec tego wraz z pierwszymi promieniami słońca, przychodzi czas na to, by wyposażyć się w odpowiednie akcesoria ogrodnicze i rozpocząć podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli mamy w ogrodzie drzewka owocowe, to konieczne będzie przycięcie ich gałęzi. Przycięcia będą wymagały również żywopłoty i krzewy, a także trawniki. Co więcej marzec, jest również dobrym momentem na to, by rozpocząć układanie agrowłókniny i przygotować ziemię pod sadzenie nowych drzewek. Nie możemy również zapomnieć o nawożeniu. Marzec jest idealnym miesiącem na to, by rozpocząć rozkładanie kompostu. Pierwszy miesiąc wiosny obliguje również ogrodników do spulchnienia gleby, a także wyrównania całego terenu ogrodu. Jeśli planowane były zmiany w zakresie rozplanowania grządek, to właśnie w tym miesiącu możemy te zmiany wcielić w życie. Warto więc wyznaczyć nowe miejsce na warzywniak, grządki i rabaty. Po zimie bardzo często można również zauważyć, że w ogrodzie pojawiły się uporczywe chwasty. Przeprowadzenie procesu dokładnego odchwaszczania przy pomocy odpowiednich preparatów również jest obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Odpowiednie przygotowanie warzywniaka

Zima niestety sprawia, że cały teren w ogrodzie wymaga ponownego odświeżenia i zagospodarowania. Warto więc prace rozpocząć od warzywniaka. Na samym początku konieczne stanie się wybranie nowych sadzonek, a także dobranie do nich odpowiednich nawozów. Zanim jednak zdecydujemy się na sadzenie roślin, konieczne jest zadbanie o spulchnienie gleby, a także usunięcia chwastów i pędów obumarłych po zimie roślinek. Przygotujmy się również na to, że pogoda w marcu może być mocno zdradliwa. Wobec tego zacznijmy od sadzenia tych warzyw, które o wiele lepiej zniosą ewentualne przymrozki. Marzec jest dobrym okresem na warzywa kapustne. Dla większej pewności, warto również przygotować sobie odpowiednie zabezpieczenia do nowych sadzonek. W drugiej połowie marca, kiedy pogoda będzie już o wiele bardziej stabilna, można rozpocząć np. wysiewanie papryki czy pomidorów, które preferują cieplejsze okresy.

Wiosna w ogrodzie owocowym

Kolejnym obowiązkiem ogrodników, którzy przygotowują ogrody na wiosnę jest pielęgnacja drzewek i krzewów owocowych oraz ewentualne wszczepienie nowych sadzonek. Marzec to okres na wykonanie prześwietlającego cięcia głównie jabłoni i gruszy. Jest to również odpowiedni moment na to, by obciążyć pędy młodych drzewek. Nie można zapomnieć o przeprowadzeniu kompleksowego bielenia pni. W miejscu przycinania konieczne jest również zaaplikowanie środka grzybobójczego. Jeśli decydujemy się na sadzenie nowych drzewek w tym okresie, konieczne będzie dokładne odchwaszczenie i oczyszczenie ziemi przed wsadzeniem roślinki do gleby. Konieczne będzie również płytkie przekopanie ziemi w okolicy drzewek, które sadzone były jesienią.