grzejnik
Dom i wnętrze

Jak poprawnie dobrać moc grzejnika?

Urządzając dom musimy pamiętać o wielu kwestiach, nie tylko o dodatkach, ale o funkcjonalnym wyposażeniu. Jednym z takich urządzeń w domach, czy mieszkaniach są grzejniki. Wbrew pozorom nie jest to wybór prosty, ponieważ do tej decyzji zależy, czy w domu będzie ciepło, czy w pomieszczeniu będzie raczej wiało chłodem.

 

Funkcje grzejników, a ich parametry

Wyróżnia się kilka rodzajów grzejników, a w tym te, które są jedynym źródłem ogrzewania, a są również takie, które wspierają między innymi ogrzewanie podłogowe. Ponad to wyróżnić można także takie grzejniki jak:

  • pokojowe,
  • łazienkowe,
  • elektryczne.

Do grzejników producent https://luxrad.com/ oferuje również zawory termostatyczne i akcesoria. Grzejniki mogą pełnić różne funkcje, główne to te wymienione wcześniej, czyli ogrzewanie pomieszczeń, lub wsparcie ogrzewania podłogowego, ale mogą również pełnić rolę suszarek na bieliznę, czy ręczniki.

Głównie stosuje się tutaj grzejniki elektryczne, które są dodatkowym źródłem ciepła. W ich przypadku, ważna jest stylistyka, bardzo często takie grzejniki łazienkowe przybierają różne ciekawe kształty i kolory. Stanowią one spójność z pomieszczeniem, ale również dopełniają styl i design łazienki. Jednakże, jeśli grzejnik ma za zadanie ogrzewać całe pomieszczenie, to najważniejszym jego parametrem powinna być moc. Wówczas grzejnik będzie spełniał wszystkie ważne oczekiwania klientów.

 

Jakie narzędzia pomogą dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?

Pomocnym narzędziem pozwalającym na dobranie odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia jest kalkulator, który uwzględnia takie parametry jak, jakość izolacji, metraż pomieszczeń, a także paliwo wykorzystanie do ogrzewania, po to by wyliczyć odpowiednią moc grzejnika. Po co się to robi? Po to wyliczyć moc ogrzewania na miarę pomieszczenia, ale tak, by zaoszczędzić, a nie przepłacać. Moc cieplna jest bardzo ważnym aspektem poza walorami estetycznymi.

W obliczaniu mocy zazwyczaj bierze się pod uwagę projekt całej instalacji centralnego ogrzewania, wówczas moc określa projektant. Jednakże, jeśli nie mamy takiej możliwości, to oblicza się tę wartość w sposób przybliżony, czyli przyjmuje się wartość straty ciepła w wysokości 130-150W, w stosunku do 1m2. Warto również zwrócić uwagę na moc cieplną w katalogu producenta.

 

Czy lokalizacja grzejnika ma znaczenie dla jego mocy?

Lokalizacja jest również ważna i brana pod uwagę w obliczeniach mocy grzejnika. Istotny jest fakt, czy grzejnik nie jest zasłonięty, a także sposób montażu i podłączenia, czy jest ono boczne, dolne, czy krzyżowe. Wiele czynników wpływa na moc grzejnika, czyli na to czy jest zdolny do oddawania ciepła pomieszczeniu.

Pamiętajmy jednak, że moc grzejnika musi odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło łazienki, pokoju, czy kuchni. Aby określić zapotrzebowanie trzeba znać wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz lokalizację. Następnie kubaturę pomieszczenia należy pomnożyć przez przyjętą średnią. Dla łazienki wynosi ona 100-150W/m2, a dla kuchni 70-100W/m2. Pamiętajmy też o braniu pod uwagę izolacji budynku.