Systemy fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach budynków. Niekiedy jednak kąt nachylenia dachu i inne czynniki zewnętrzne sprawiają, że instalacja paneli w tym miejscu okazuje się niemożliwa. Nie znaczy to jednak, że w takim przypadku musisz porzucić marzenia o fotowoltaice. Zamiast montażu na budynku rozważ instalację fotowoltaiki na gruncie. Sprawdź, jak wykonać to prawidłowo.
Wybór odpowiedniego miejsca
Proces montażu paneli solarnych należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca na gruncie. Najlepiej skonsultuj się w tej kwestii z doświadczonym instalatorem danego systemu. Najczęściej to lokalne warunki decydują o miejscu instalacji paneli. Duże znaczenie ma rodzaj gleby. Grunt powinien być odpowiednio stabilny. Montaż na piasku lub innym grząskim terenie często bywa niemożliwy. Instalacja musi być też umieszczona w miejscu niezacienionym, z dala od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, np. drogi czy drzew. Kurz i spadające liście osadzające się na modułach mogą wywierać bowiem tak samo niekorzystny wpływ jak cień. Wybór właściwej lokalizacji pozwoli na generowanie najlepszych uzysków słonecznych, a tym samym zwiększy wydajność działania systemu.
Wykonanie konstrukcji
Panele fotowoltaiczne na gruncie można ustawiać w dowolny sposób w celu otrzymania odpowiedniego poziomu nasłonecznienia. Wymagają one stabilnego mocowania na ziemi. Pierwszym etapem montażu paneli jest zatem budowa konstrukcji utrzymującej moduły. Składa się ona z podpór, na których następnie specjalista rozmieszcza moduły pod odpowiednim kątem. Konstrukcja wykonana jest zwykle z elementów ze stali ocynkowanej o dobrej odporności na działanie warunków pogodowych i korozję.
Konstrukcja może być przytwierdzona do podłoża na dwa sposoby, w zależności od miejsca montażu. Pierwsza metoda obejmuje instalację w betonie. W takim przypadku słupki konstrukcyjne najczęściej są mocowane do stworzonego wcześniej fundamentu, ewentualnie zalewane betonem.
Druga metoda to z kolei wbijanie bądź wkręcanie w grunt elementów stalowych. Należy je umieścić na głębokości około 1,5 metra w ziemi. Następnie mocuje się do nich szyny i uchwyty podtrzymujące panele.
Kafarowanie
W przypadku dużych farm fotowoltaicznych przed wbiciem konstrukcji w grunt często wykonuje się kafarowanie za pomocą specjalnej maszyny – samojezdnego kafara gąsienicowego. Dzięki temu możliwe jest szybkie i sprawne wbicie stalowych konstrukcji o dużej powierzchni właściwie na każdym terenie, w tym gruntach skalnych, gliniastych czy piaszczystych. Usługa wykonana przez profesjonalną firmę, taką jak Sarakhman, pozwala inwestorowi zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Gwarantuje bardzo stabilne i trwałe umieszczenie konstrukcji w gruncie.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Po budowie konstrukcji można przejść do montażu paneli solarnych. Specjaliści mocują moduły do stalowej podpory. Panele gruntowe powinny być umieszczane pod odpowiednim kątem, który zazwyczaj wynosi 30-40 stopni. Następny krok to uruchomienie systemu i jego przetestowanie w celu sprawdzenia, czy wszystko działa poprawnie. Jeśli wynik testów jest pomyślny, użytkownicy mogą zacząć korzystać z fotowoltaiki.