Zdrowie i uroda

Jak chronić skórę i włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i mocną stylizacją?

Dbanie o cerę i włosy, to nie tylko dobór kosmetyków odpowiednich do ich potrzeb, ale także codzienną ochrona przed niekorzystnymi czynnikami. Promieniowanie UV to czynnik, który znacząco wpływa na kondycję skóry i należy się przed nim chronić. Takiej ochrony potrzebuje nie tylko Twoja skóra, ale i włosy.

Słońce to wróg Twojej skóry

Jeśli chodzi o wpływ promieniowania UV na skórę, to niestety jest on bardzo duży i powoduje degenerację komórek skóry. Promienie UV są niebezpieczne dla naszej cery przez cały rok, ponieważ nie są zatrzymywane przez mgłę lub chmury, ani nawet przez okno. Mało kto wie o tym, że niezależnie od pogody, stężenie promieniowania jest takie samo. Poza tym nie powodują wyraźnych oznak na skórze w krótkiej perspektywie czasu. Mówi się o tym, że promieniowanie w 80% dochodzi do skóry właściwej w jej górnych warstwach, a reszta może przenikać nawet głębiej. Promieniowanie UVA to główną przyczyna fotostarzenia się skóry. Objawia się to między innymi przez upośledzenie funkcji ochronnej skóry, degenerację włókien kolagenu i elastyny, zmiany w DNA komórek skóry, a także zaburzenia pracy melanocytów.

Nie tylko promieniowanie UV działa negatywnie na skórę i włosy

Promieniowanie UV to ważny czynnik przyspieszający fotostarzenie się skóry. Jeśli nie chronisz codziennie skóry za pomocą kremów z wysokimi filtrami SPF, to musisz liczyć się z tym, że skóra będzie się szybciej starzała i nabierała cech typowych dla skóry poddawanej ciągłemu opalaniu się. Jak widać, wpływ słońca może być naprawdę niszczący dla skóry, ale to nie wszystko. Twoje włosy także potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV w postaci na przykład specjalnych sprayów. Jednak to nie wszystko, bo ważna jest także skuteczna i dokładna termoochrona włosów za pomocą odpowiednich kosmetyków. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy potrzeba je chronić przed wysoką temperaturą, jakiej używa się w trakcie prostowania, lokowania i suszenia włosów. Takie codzienne zabiegi bardzo niszczą pasma i negatywnie wpływają na ich ogólną kondycję. Włosy mogą być osłabione, przesuszone i mieć rozdwojone końcówki. 

Jak zmienia się skóra pod wpływem fotostarzenia się?

Fotostarzenie się skóry to proces, który prowadzi do szybszego starzenia się skóry. Przede wszystkim staje się ona grubsza i bardziej szorstka, a kolagen ulega stopniowej degradacji, przez co skóra jest mniej jędrna i mniej gęsta. Poza tym słońce ma negatywny wpływ na naczynka i może nasilać rumień. Skóra staje się przesuszona, a to z powodu uszkodzenia bariery ochronnej, która w mniejszym stopniu zatrzymuje wodę. Poza tym zaburza się praca melanocytów, czyli komórek, które są odpowiedzialne za tworzenie i rozkładanie barwnika w skórze. Może to prowadzić do nieestetycznych przebarwień i zmian pigmentacyjnych. Zresztą są one sporym problemem dla osób o ciemniejszej karnacji, bo to właśnie u nich dochodzi do nadmiernego gromadzenia się barwnika w skórze. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji cery i włosów, to zajrzyj na stronę ze specjalnymi poradami https://ohmyhair.com.pl.