Dom i wnętrze

Inteligentny budynek – zabezpiecz swoje włości w niepewnych czasach!

Obecnie żyjemy w dość niepewnych czasach. Aktualne wydarzenia na świecie wywołały niemal u każdej osoby potrzebę większej ochrony. Nikt przecież nie chciałby, aby jego dom odwiedzili intruzi, którzy nie pogardzą kosztownościami. Większą ochronę dla domu mogą zapewnić rozwiązania automatyki budynkowej, które zyskują coraz większe zainteresowanie. Zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli.

W jaki sposób działa inteligentny budynek?

Za pojęciem inteligentnego budynku kryje się wiele możliwości. Jest to nic innego, jak cały system, który składa się z najnowocześniejszych technologii zwiększających komfort, oszczędności i przede wszystkim – bezpieczeństwo. System ten integruje ze sobą różnorodne urządzenia domowe i instalacje. Mieszkańcy nie muszą ingerować w działanie poszczególnych elementów inteligentnego budynku, ponieważ ten wykonuje wszystkie czynności automatycznie. Na przykład za pomocą harmonogramów. Te można w bardzo prosty sposób dopasować do własnych preferencji i potrzeb.

Podstawowymi harmonogramami w systemie inteligentnego domu mogą być np.:

  • poranny – poranne wstawanie dla nikogo nie jest przyjemne, jednak z automatyką budynkową można zautomatyzować wiele czynności. Można tak ustalić harmonogram, aby ten automatycznie odsłaniał rano rolety, uruchamiał ulubioną playlistę, czy przygotowywał gorącą kąpiel i wyłączał alarm;

  • na sen – podobnie jak w scenie porannej, z tym że w odwrotny sposób. Gdy kładziemy się do łóżka system inteligentnego budynku, może za nas wyłączyć wszystkie światła w domu, zakręcić wodę, wyłączyć urządzenia elektryczne i pozostawić te, które są odpowiedzialne za system bezpieczeństwa i monitoring;

  • impreza – w tym przypadku scena uruchamia się, gdy w naszym domu pojawi się większa ilość osób. Wentylacja zaczyna chodzić na najwyższych obrotach, aby zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza, a muzyka umila czas gościom. Podobnie jest w przypadku imprezy w ogrodzie. Zraszacze przechodzą wtedy w tryb uśpienia, a muzyka załącza się na tarasie;

  • na wypadek włamania, pożaru, powodzi i innych tego typu wydarzeń – harmonogramy możemy ustalać bez problemu na różne tego typu sytuacje. Scena wyjście odpowiada za uruchomienie alarmu podczas naszej nieobecności, a w przypadku sceny przeciwpożarowej system alarmowy może powiadomić nas o zagrożeniu i tlącym się w naszym domu pożarze.

To, w jaki sposób ustalimy dany harmonogram, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

Inteligentny budynek działa na zasadzie koncepcji Internetu Rzeczy (IoT). W praktyce oznacza to, że wszystkie zastosowane w domu rozwiązania, mogą się ze sobą komunikować. W tradycyjnej instalacji każde urządzenie i instalacja działa autonomicznie, niezależnie od siebie. W inteligentnym budynku dzieje się inaczej. Wszystkie urządzenia współgrają ze sobą, dzięki czemu użytkownik ma większe możliwości, jeżeli chodzi o sterowanie oraz zarządzanie własną przestrzenią i bezpieczeństwem.

Bezpieczeństwo i oszczędności w jednym

System inteligentnego domu znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo domowników. Integrując wszystkie instalacje, można również wiele zaoszczędzić. Zarówno czas, jak i pieniądze. System zareaguje na ponadprogramowy pobór prądu i wyłączy te urządzenia, które nie powinny w danej chwili działać. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla zapominalskich osób. Obawa przed pozostawionym rozgrzanym żelazkiem, gdy w domu działa automatyka budynkowa, nie będzie już nigdy mieć miejsca. Czujniki i sensory wykryją zagrożenie, poinformują o nim, a także samodzielnie zareagują na nie w odpowiedni sposób, aby zminimalizować ewentualne straty, np. odetną dopływ powietrza do pomieszczenia, które objął ogień powstały na skutek pożaru.