Amerykańskie samochody są coraz częściej kupowane przez polskich kierowców. Są doskonale wyposażone, posiadają pełną historię, pewny przebieg i bardzo atrakcyjną cenę. Wybór jest także ogromy ze względu na powszechną dostępność pojazdów. Zatem jak zabrać się za sprowadzenie auta z USA? Na co zwrócić uwagę? Jakie formalności należy spełnić, aby móc cieszyć się autem zza oceanu? Sprawdźmy…
Auta z USA to prawdziwa gratka dla osób, które chcą z jednej strony zakupić niepowtarzalny samochód, a z drugiej strony chcą zaoszczędzić w tych trudnych czasach. Wielu osobom może się wydawać, że jest to dość trudne zadanie, zarówno pod względem formalnym, jak i logistycznym, ale tym artykule pokażemy Ci, że nie musi tak być. Sprawdź, jak krok po kroku możesz sprowadzić samochód z USA.
Jak wygląda proces importu samochodów z USA?
Jeśli decydujesz się na zakup samochodu sprawdzanego, aż zza oceanu to musisz się przygotować na kilka kluczowych kroków, które jednocześnie zapewnią Ci wysoki poziom bezpieczeństwa.
(dokładny proces opisany znajdziesz także na stronie: https://seaside-cars.pl/zakup-auta-z-usa-krok-po-kroku/ )
Krok 1. Podejmij decyzję
Import aut z USA to poważna decyzja, która powinna być podjęta w sposób świadomy. Jeśli decydujesz się na zakup swojego pierwszego samochodu właśnie w ten sposób, to warto spotkać się wcześniej z doradcą, który wyjaśni wszystkie szczegóły takiej transakcji. Współpraca z profesjonalną firmą może oszczędzić Ci wiele czasu i stresu, który może się pojawić podczas tego procesu. Wspólnie z doradcą możecie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego modelu samochodu, a także możecie wspólnie negocjować cenę. Profesjonalny importer pomoże także wybrać auto, które wymagać będzie najmniejszych nakładów finansowych przy ewentualnych naprawach.
Krok 2. Podpisz umowę
Umowa to podstawa wszelkich transakcji oraz działań, w jakich może nas reprezentować firma. Każda legalnie działająca firma zapewni Ci możliwość przeczytania umowy oraz skonsultowania każdego z punktów. Jeśli firma nie posiada, żadnych umów, a wręcz z nich drwi, to znak, że nie trafiłeś do dobrego miejsca. Umowa wskazuje na przedmiot zakupu, cenę, terminy płatności oraz wysokość tych płatności, a także zadania i obowiązki, jakie ciążą na to pośredniku i na tobie. Umowę możesz również skonsultować z prawnikiem, nie musisz podpisywać jej na pierwszym spotkaniu.
Krok 3. Zamówienie samochodu i transport
Jeśli kluczowe punkty do zakupu pojazdu i jego transportu zostały wykonane, to czas, aby pośrednik rozpoczął procedurę poszukiwania, zakupu lub licytacji i docelowo transportu pojazdu. Na początku samochody są transportowane drogą lądową do portu, gdzie w odpowiednio zabezpieczonych kontenerach docierają do Europy drogą morską. Statek zapewnia bezpieczny transport aż do wyznaczonego portu. W momencie, gdy samochód zostanie rozładowany rozpoczynają się procedury celne. Między innymi zostanie wskazana wartość opłaty celnej i zapłata podatku VAT. Już na etapie wyboru auta i jego licytacji uzyskasz informacje o kosztach związanych ze wszelkimi opłatami transportowymi czy podatkowymi.
Krok 4: Naprawa i badanie techniczne pojazdu oraz dostosowanie go do norm europejskich
Auto po dostarczeniu do kraju musi zostać zarejestrowane. W zależności od tego, czy nasze auto wymaga naprawy, czy może zostać od razu zarejestrowane musimy wykonać opinię rzeczoznawcy, który przedstawi podstawę wartości auta do opłat podatkowych. Następnie po naprawie, a przed badaniem technicznym pojazdu, należy zweryfikować jakie elementy samochodu należy dostosować do norm panujących w Europie. Do najczęstszych zmian są reflektory, które w Stanach są zupełnie inaczej wystandaryzowane. Jeśli chodzi o dalsze zmiany, to należy skonsultować się z mechanikiem samochodowym, który ma doświadczenie w weryfikacji tego typu samochodów. Jeśli zmiany w samochodzie zostały poczynione, to czas na badanie techniczne pojazdu, które pozwoli nam na dalsze uzyskiwanie dokumentów. W Seaside Cars na życzenie naszych klientów przeprowadzimy ten proces od początku do końca. Tobie pozostanie tylko rejestracja w Wydziale Komunikacji.
Krok 5. Rejestracja pojazdu w Polsce
Jeśli posiadamy już wszystkie niezbędne dokumenty to czas na rejestrację samochodu w Polsce. Do tego są potrzebne: wniosek o rejestrację, dowód odprawy celnej, dokumenty potwierdzające własność pojazdu (umowa zakupu lub faktura), potwierdzenie zapłaty akcyzy. Z tym kompletem dokumentów musimy udać się do urzędu rejestracji pojazdów, który wyda pozwolenie na użytkowanie samochodu w Polsce.
Jak możesz zauważyć import aut z USA, nie musi być trudny. Wystarczy, że postąpisz według ustalonych kroków, a samochód może dość szybko trafić do twojego garażu. Ważnym elementem zakupu jest współpraca z profesjonalną firmą, która zajmuje się sprowadzaniem aut z USA. Doświadczenie w tym obszarze jest niezbędne, aby móc podjąć dobre decyzje zakupowe.