Śnieżnobiałe i równe zęby są niekwestionowanym atrybutem dosłownie każdego z nas. Nic więc dziwnego, że zwykle tak chętnie poświęcamy czas na wybór odpowiednich past i środków higienicznych, by można było o nie zadbać. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że zdarzają się w życiu sytuacje jak np. choroby czy wypadki, które doprowadzają do tego, że tracimy nasze zęby. Wówczas rozwiązaniem staje się dla nas implantologia i uzupełnienie ubytków zębowych. Jednak co o implantach zębów warto wiedzieć?
Czym są implanty zębów?
Nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie sytuacji, w której nasze zęby zaczną się ruszać i wypadać. Nie wyobrażamy sobie również sytuacji w której w wyniku wypadku lub urazu po prostu tracimy zęby i nie możemy się więcej szeroko uśmiechać. Jednak takie sytuacje się zdarzają i właśnie dlatego stomatologia opracowała implanty zębów. Czym one są? Otóż najprościej można powiedzieć, że są to perfekcyjnie odwzorowane modele zębów, które montowane są na stale w kości szczęki. Implanty zębów mogą być wykonane z różnych materiałów, od czego oczywiście uzależniona jest ich finalna cena. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że implanty zębów obecnie są jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie ubytków i przywrócenie sobie pełnego uzębienia.
Kiedy implanty zębów są niezbędne?
Ciężko jednoznacznie określić moment, czy też sytuacje, w której założenie implantów zębów będzie konieczne. Jednakże możemy jasno stwierdzić, że nikt z nas nie chciałby, by w jego szerokim uśmiechu nagle pojawiły się ubytki. Wpływa to nie tylko na estetykę naszej twarzy, ale także staje się powodem do kompleksów. Wobec tego, na implanty zębów warto się zdecydować w szczególności w momencie, kiedy straciliśmy przednie zęby, gdyż są one najbardziej widoczne. Dodatkowo możemy się również na nie zdecydować, jeśli braki w uzębieniu sprawiają, że mamy trudności w przeżuwaniu pokarmów. Pamiętajmy jednak, że decyzja o leczeniu implantologicznym zależy tylko i wyłącznie od nas samych i naszych preferencji.
Jakie są rodzaje implantów zębów?
Wspomniane już zostało, że implanty zębów mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Jednocześnie rodzaje implantów zębów można również podzielić ze względu na sposób ich mocowania w kości szczęki. Wówczas możemy wyróżnić:
- implanty śródkostne – montowane są one w obrębie kości budujących szczękę lub żuchwę.
- implanty podkostnowe – są one montowane płyciej w kości szczęki, a dokładniej znajdują się one bezpośrednio pod dziąsłem.
Dodatkowo implanty wyróżnia się także ze względu na ich rozmiar. Zwykle – najbardziej klasyczne implanty – mają wymiary od 3,5 do 4,2 milimetra. Niemniej jednak można spotkać się także z implantami o wymiarach 6 milimetrów. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakiej części szczęki mają one zostać umieszczone. Za każdym razem jednak dobór odpowiednich implantów, a także sposób ich zamontowania dobierany jest przez stomatologa, na podstawie indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.
Ile kosztuje leczenie implantologiczne?
Cena leczenia implantologicznego w naszym kraju jest dość zróżnicowana. Choć można powiedzieć, że wiele zależy od cennika danej kliniki, to jednak wpływ na finalne koszty ma także materiał wykonania implantu. Najczęściej jednak stosuje się implanty porcelanowe, wówczas koszt jednego z nich rozpoczyna się już od około 1500 złotych, a może zakończyć się nawet na 4500 złotych. W przypadku potrzeby zamontowania większej ilości implantów w kości szczęki, analogicznie cena znacznie wzrasta.