Fotowoltaika, klimatyzacja, pompa ciepła — na co postawić przy wykańczaniu nowoczesnego domu?
Budowa domu nie jest tanim przedsięwzięciem, jeszcze droższa może być jednak jego długoletnia eksploatacja. Niektóre spośród kosztów utrzymania budynku można jednak obniżyć, uwzględniając montaż odpowiednich instalacji już na etapie jego wykańczania lub nawet projektowania.
W jakie systemy powinien zostać wyposażony nowoczesny dom?
Wśród układów, podnoszących ekonomikę eksploatacji domu, specjaliści wymieniają najczęściej:
- klimatyzację z odzyskiem ciepła;
- instalację fotowoltaiczną;
- pompę ciepła.
Najlepsze efekty można oczywiście uzyskać przy zamontowaniu wszystkich wymienionych tu rozwiązań. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie firmy, która zajmie się tym kompleksowo — ze swej strony możemy polecić sevro.pl, przedsiębiorstwo działające na wszystkich tych rynkach od wielu lat, cieszące się przy tym wysoką renomą i uznaniem klientów. Dodajmy, że prace takie warto zaplanować jeszcze na etapie tworzenia projektu domu.
Dlaczego warto uwzględnić montaż fotowoltaiki, klimatyzacji i pompy ciepła na etapie projektowania budynku?
Trzeba pamiętać, że w przypadku montażu niektórych spośród wymienionych instalacji, konieczne będzie zastosowanie specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych. Przykładowo:
- przy montażu pompy ciepła nie jest konieczna budowa kominów (nie należy ich w takiej sytuacji wznosić — ich obecność powoduje ulatnianie się ciepła) oraz kotłowni;
- przy montażu instalacji PV należy zadbać o odpowiedni kształt dachu i dostosować umiejscowienie okien do obecności paneli fotowoltaicznych.
Jeżeli pomyślimy o tym na etapie projektowania domu, unikniemy późniejszych kosztownych modyfikacji budynku. Ponadto dobrym pomysłem jest wcześniejsze dopasowanie odbiorników ciepła do konkretnego systemu grzewczego — jeżeli ma on opierać się na pompie ciepła, warto postawić na ogrzewanie podłogowe (pracuje ono w takim połączeniu znacznie wydajniej niż klasyczne kaloryfery).
Jak dobrać odpowiednie urządzenia?
Ważną kwestią jest również odpowiedni dobór parametrów instalowanych urządzeń — jeżeli zdecydujemy się na jednoczesny montaż fotowoltaiki, pompy ciepła i klimatyzacji, powinniśmy odpowiednio dostosować moc wszystkich tych instalacji, tak, by jak największa część produkcji prądu mogła zostać spożytkowana w naszym gospodarstwie domowym. W obecnie panujących warunkach ekonomicznych (mowa tu przede wszystkim o systemie rozliczeń prosumentów) warto też zadbać o połączenie instalacji PV z magazynem energii.
Dlaczego warto skorzystać z usługi kompleksowej?
Oczywiście nie są to jedyne powody, dla których warto pomyśleć o kompleksowej usłudze montażu wszystkich wspomnianych systemów — wśród innych możemy wymienić:
- możliwość łatwego dostosowania instalacji elektrycznej do specyficznych potrzeb, związanych z jednoczesną eksploatacją wymienionych urządzeń;
- zasady korzystania z dotacji (przykładowo w programie „Czyste Powietrze” dofinansowanie montażu fotowoltaiki można otrzymać jedynie w sytuacji, gdy
- jednocześnie zawnioskujemy o środki na wymianę ogrzewania — na przykład na pompę ciepła);
możliwość negocjowania cen.
Oczywiście firmy, które są w stanie zaproponować taką właśnie, kompleksową usługę, posiadają też zwykle odpowiednie zaplecze techniczne — wykonują więc prace szybko i przy zachowaniu wysokiej jakości.