MP4 czyli fotowoltaika finansowana w ramach programu Mój Prąd
Opracowany przez rząd system dofinansowań – poza rosnącą świadomością Polaków w zakresie zalet OZE – w dużej mierze przyczynił się do popularności instalacji fotowoltaicznych wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. W ramach trwającej obecnie IV edycji programu można uzyskać wsparcie finansowe związane z realizacją magazynów ciepła oraz energii, inteligentnych systemów zarządzania energią i – to, co najbardziej interesuje indywidualnych wnioskodawców – przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, których moc mieści się w przedziale od 2 do 10 kW. Jakie kluczowe informacje warto mieć na uwadze, chcąc skorzystać z rządowego wsparcia?
- Dofinansowanie na fotowoltaikę obejmie wyłącznie te instalacje, które zostały ukończone przed złożeniem wniosku.
- Koszty związane z budową instalacji zostały lub zostaną poniesione między 1 lutego 2020 a 31 grudnia 2023 r.
- Z dofinansowania mogą skorzystać te gospodarstwa domowe, których fotowoltaika, wytwarzając prąd na użytek własny, rozliczana jest nowymi zasadami, tj. w systemie net-billingu,
Całkowity budżet programu wynosi 855 mln, a najwyższa możliwa kwota dofinansowania, jaką będzie można uzyskać to 20,5 tys. łącznie, a więc zarówno dla mikroinstalacji, jak i urządzeń mających wpływ na autokonsumpcję wytworzonego przez nią prądu. Wnioski w ramach programu można składać do 22.12.2022 r. lub do wyczerpania środków przewidzianych na realizację VI tury programu.
Fotowoltaika dofinansowana w inny sposób – czy to możliwe?
Zainteresowanie oferowanym przez rząd programem wspierającym finansowanie przydomowych instalacji fotowoltaicznych jest bardzo duże. Dlatego wielu obecnych i przyszłych prosumentów zastanawia się nad innymi formami uzyskania wsparcia. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. W 2023 r. będzie można skorzystać z kolejnego ogólnopolskiego programu kierowanego m.in. do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, jakim jest Czyste Powietrze. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę połączone z wymianą starych kotłów na ekologiczne źródła, np. pompy ciepła. Obecnie program dzieli ubiegających się o finansowe wsparcie na trzy grupy, w zależności od wysokości dochodu, jaki przypada na jednego członka gospodarstwa domowego, a poziomy dotacji uzależnione są również od zakresu inwestycji. W 2023 r. program Czyste Powietrze czekają jednak duże zmiany – mają one zostać przedstawione na początku grudnia, jednak mowa o wzrostach w zakresie maksymalnego możliwego dofinansowania, jakie będzie można otrzymać – w kolejnym roku może być to kwota sięgająca nawet do 100 tys.
W dobie zmieniających się procedur, dobrym wyborem może okazać się konsultacja z ekspertami, którzy działając bezpośrednio w branży fotowoltaicznej, będą w stanie udzielić nam wszystkich niezbędnych informacji w zakresie najkorzystniejszej formy ubiegania się o dofinansowanie. Na taką pomoc możemy liczyć, korzystając z oferty PGM Fotowoltaika. Klienci w ramach współpracy mogą także uzyskać bezpłatny audyt fotowoltaiczny, gwarancję na instalację obejmującą okres 30 lat i pełne wsparcie w zakresie użytkowania fotowoltaiki. Szczegóły można znaleźć na stronie https://pgmpv.pl
Dwa najpopularniejsze ogólnopolskie programy wspierające finansowanie inwestycji, jaką jest fotowoltaika, nie zamykają jednak drogi prosumentom, którzy chcieliby ubiegać się o dotację. Jedną z nich może być ulga termomodernizacyjna, z której mogą korzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozliczają PIT i ponieśli wydatki dotyczące realizacji przedsięwzięcia o charakterze termomodernizacyjnym (m.in. montażu instalacji fotowoltaicznej). W kontrze do ogólnopolskich systemów stoją także lokalne programy i inwestycje pozwalające uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki – informacji na tych, które planowane są na 2032 rok warto już teraz poszukać w urzędzie gminy, miasta lub bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwym dla interesującego nas regionu.
Tekst sponsorowany: PGM Fotowoltaika – https://pgmpv.pl/