Lawenda wpływa także korzystnie na układ nerwowy, działając uspokajająco, redukując napięcie nerwowe, kojąc zmysły i ułatwiając szybkie zasypianie. Z tego powodu znajduje zastosowanie w kosmetykach dla dzieci, mających na celu mycie i pielęgnację. Dla osób dorosłych, cierpiących na bezsenność, olejek lawendowy może stanowić skuteczne remedium, dodawany do kąpieli. Możesz także wykorzystać olejki eteryczne do kominków zapachowych lub aplikując kilka kropli na poduszkę.
Jak uprawiać lawendę?
Jak już wspomnieliśmy, samodzielna uprawa lawendy wcale nie jest zadaniem skomplikowanym. Możesz się jej podjąć zarówno na działce, jak i na balkonie czy po prostu w domu w doniczce. W pierwszej kolejności musisz zdecydować się na jedną z odmian lawendy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić kilka. Do wyboru jest piękna, ciemnofioletowa lawenda francuska albo też klasyczna, niebieskawa lawenda wąskolistna. Oba warianty potrzebują ciepła i słonecznego miejsca. Sadzonki lawendy sadza się w odstępach ok. 40 cm.
W pielęgnacji bardzo ważne jest regularne docinanie, które pozwala lawendzie pięknie się rozkrzewić.
Dodatkowo, poza wyżej wymienionymi właściwościami, lawenda posiada właściwości przeciwbólowe, łagodząc ataki migreny, bóle menstruacyjne i reumatyczne. Jej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne okazuje się pomocne w łagodzeniu zapalenia zatok oraz nieżytu nosa. Lawenda sprawdzi się zarówno w kosmetyce, jak i w lecznictwie oraz jako piękna ozdoba domu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY