Lifestyle

Fioletowa moc lawendy – właściwości i zastosowanie

Lawenda to roślina o wielu wartościach. Szczególnie istotna okazuje się dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego, ale cenią ją także esteci i smakosze. Co ważne, korzystne właściwości wykazuje sama roślina, zwłaszcza jej piękne kwiaty, ale także i zapach, który znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii. Poznaj moc, jaką ma lawenda.

1. Lawenda – zastosowanie w kosmetyce

2. Lawenda – właściwości lecznicze

3. Jak uprawiać lawendę?

Ze względu na to, jakie lawenda właściwości wykazuje, wiele osób decyduje się samodzielnie uprawiać sadzonki lawendy. Nie jest to wcale skomplikowane zadanie, dlatego pod koniec naszego tekstu znajdziesz krótkie porady na ten temat.

Lawenda – zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, lawenda znalazła zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry dotkniętej różnymi problemami, takimi jak podrażnienia, nadmierne przesuszenie czy trądzik. Zarówno skóra dojrzała, jak i ta, na której zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia, mogą skorzystać z korzyści właściwości regenerujących lawendy. Poprzez dostarczanie skórze witamin, flawonoidów, garbników i steroli, lawenda przyczynia się do poprawy nawilżenia, kolorytu i ogólnej jakości skóry. Dodatkowo, wspiera procesy regeneracji naskórka, tonizuje skórę, przyspiesza gojenie i efektywnie łagodzi wszelkie podrażnienia.

Lawenda okazuje się skutecznym środkiem zaradczym również w przypadku wypadających i osłabionych kosmyków. Wmasowywana w skórę głowy, wzmacnia osłabione cebulki, stymuluje wzrost nowych, silniejszych włosów i odżywia skórę. Co więcej, skutecznie łagodzi problemy z łupieżem oraz nadmiernym przesuszeniem skóry głowy.

Lawenda – właściwości lecznicze

Kwiaty lawendy to prawdziwa skarbnica cennych składników. Ich kombinacja sprawia, że lawenda wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, stymuluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego, hamuje rozwój szkodliwych patogenów. Silne właściwości antybakteryjne lawendy przynoszą pozytywne rezultaty w leczeniu chorób układu oddechowego. Inhalacje z dodatkiem naparu lawendowego wspierają usuwanie zalegającej plwociny, działają przeciwzapalnie i ułatwiają oddychanie.

Lawenda wpływa także korzystnie na układ nerwowy, działając uspokajająco, redukując napięcie nerwowe, kojąc zmysły i ułatwiając szybkie zasypianie. Z tego powodu znajduje zastosowanie w kosmetykach dla dzieci, mających na celu mycie i pielęgnację. Dla osób dorosłych, cierpiących na bezsenność, olejek lawendowy może stanowić skuteczne remedium, dodawany do kąpieli. Możesz także wykorzystać olejki eteryczne do kominków zapachowych lub aplikując kilka kropli na poduszkę.

Jak uprawiać lawendę?

Jak już wspomnieliśmy, samodzielna uprawa lawendy wcale nie jest zadaniem skomplikowanym. Możesz się jej podjąć zarówno na działce, jak i na balkonie czy po prostu w domu w doniczce. W pierwszej kolejności musisz zdecydować się na jedną z odmian lawendy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić kilka. Do wyboru jest piękna, ciemnofioletowa lawenda francuska albo też klasyczna, niebieskawa lawenda wąskolistna. Oba warianty potrzebują ciepła i słonecznego miejsca. Sadzonki lawendy sadza się w odstępach ok. 40 cm.

W pielęgnacji bardzo ważne jest regularne docinanie, które pozwala lawendzie pięknie się rozkrzewić.

Dodatkowo, poza wyżej wymienionymi właściwościami, lawenda posiada właściwości przeciwbólowe, łagodząc ataki migreny, bóle menstruacyjne i reumatyczne. Jej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne okazuje się pomocne w łagodzeniu zapalenia zatok oraz nieżytu nosa. Lawenda sprawdzi się zarówno w kosmetyce, jak i w lecznictwie oraz jako piękna ozdoba domu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY