Jesteś już na końcowym etapie swojego remontu? Nie wiesz jak się zabrać za tą kwestię? Postaram się Ci wyjaśnić na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu. Przygotowałem krótką check-listę, która przeprowadzi Cię w łatwy sposób przez proces decyzyjny.
Jesteś już na końcowym etapie swojego remontu?
Nie wiesz jak się zabrać za tą kwestię? Postaram się Ci wyjaśnić na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu.
Przygotowałem krótką check-listę, która przeprowadzi Cię w łatwy sposób przez proces decyzyjny.
1. W pierwszej kolejności zaleca się przygotowanie projektu funkcyjnego – rozplanowanie wszystkich niezbędnych w łazience elementów i położenia ich miejsca.
2. Rozrysuj sobie miejsca kluczowe w których są elementy ruchome (takie jak drzwi, szafki, relingi) i sprawdź, czy nie ma w nich kolizji.
3. Mając powyższą wiedzę, wybierz sposób otwierania się drzwi prysznicowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okuć wykorzystywanych do drzwi prysznicowych:
- a) zawiasy otwierane tylko na zewnątrz
- b) zawiasy otwierane wahadłowo (do zewnątrz lub do wewnątrz), uwaga: sprawdź, czy na ścianie na którą otwierają się drzwi nie ma zamontowanych wystających elementów, sprawdź również na jakiej wysokości zamontowana jest deszczownica – aby nie było kolizji.
- c) zawiasy otwierane tylko do wewnątrz (opcja do małych łazienek – gdzie nie możemy otworzyć drzwi. (uwaga: sprawdź, czy na ścianie na którą otwierają się drzwi nie ma zamontowanych wystających elementów, sprawdź również na jakiej wysokości zamontowana jest deszczownica – aby nie było kolizji).
- d) drzwi prysznicowe przesuwne: wygodne w otwieraniu, lecz sprawdzają się głównie w szerszych wnękach – ze względu na światło wejścia do przestrzeni kąpielowej.
- e) drzwi prysznicowe składane typu bifold – idealnie nadają się do małych przestrzeni, po złożeniu zajmują mało miejsca, dają duże światło wejścia i składają się do wewnątrz.
4. Zwróć uwagę na wymiary wnęki. Najlepiej dokonaj pomiaru na trzech wysokościach ( na górze, na dole i po środku) – dzięki temu sprawdzisz ewentualne odchyłki od pionu. Oczywiście można w tym samym celu wykorzystać poziomicę.
5. Planuj położenie płytek w ten sposób, aby wymiar wnęki był w pełnej wartości co 10 cm (np. 100, 110, 120 cm). Większość producentów produkuje swoje wyroby właśnie w takich wymiarach, z niewielką około 10 mm tolerancją na wymiarze.
6. Jeśli jednak się okaże, że jakiegoś powodu został pominięty powyższy punkt, można się ratować zamówieniem profila poszerzającego ( nie każda firma ma taki w ofercie) lub zamówieniem produktu na wymiar – co niestety wiąże się z większymi kosztami.
7. Na samym końcu pozostają kwestie estetyki. Renomowani producenci jak Radaway, dają możliwość wyboru kolorów profili, uszczelek, czy opcję zdobienia tafli szkła. Grawerowanie i malowanie szyby staję coraz częstszą usługą zdobiącą wnętrze łazienki.
8. Zwróć uwagę na rozmiary drzwi prysznicowych: producenci wyróżniają 4 główne wymiary: wymiar do wewnętrznej strony profila, wymiar do osi szyby, wymiar do zewnętrznej strony profila oraz wysokość. Czasem będziesz potrzebował/ła parametru jakim jest grubość szkła i szerokość konstrukcji przy drzwiach suwanych, które zachodzą na siebie.
Podsumowując, w tak pozornie prostym konstrukcyjnie elemencie jakim są drzwi prysznicowe, na prawdę należy wziąć wiele elementów pod uwagę przy doborze właściwego produktu. Jeśli ta lista ci nie pomogła i czujesz się zagubiona/ny w tym temacie, to skorzystaj z porady specjalisty sklepu ekabiny.pl, który wytłumaczy Ci każdy aspekt i dobierze odpowiedni produkt.