Dom i wnętrze

Dlaczego tak ważny jest recykling elektrośmieci?

Z każdym rokiem zwiększa się produkcja elektrośmieci, które zatruwają środowisko naturalne. Co gorsza, bardzo wielu użytkowników elektroniki nie wie, co zrobić ze zużytym i niepotrzebnym sprzętem. Dlaczego są one tak wielkim zagrożeniem?

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, czyli takich, które zawierają wysokie stężenie toksycznych, szkodliwych związków. Elektroodpadem jest każde urządzenie zasilane prądem, baterie, świetlówki. Groźne dla otoczenia stają się one przede wszystkim w momencie uszkodzenia, kiedy toksyczne substancje mogą przedostać się z obudowy do ziemi, powietrza lub wody.

Szczególne groźne są związki rtęci, kadmu, chromu, ołowiu, bromu, freon w niektórych urządzeniach znajdują się także trujące gazy. Dłuższy kontakt z tymi substancjami może skutkować poważną chorobą, niewydolnością narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, pogorszeniem wzroku, silnymi reakcjami alergicznymi. Skażenia środowiska są trudne do usunięcia, dlatego znacznie prostszym rozwiązaniem jest profilaktyka, obejmująca prawidłową segregację śmieci.

Recykling elektroniki ma właśnie zapobiegać takim wypadkom, a po drugie, odpowiednia utylizacja niebezpiecznych odpadów pozwala odzyskać część wartościowych składników, dzięki czemu zmniejsza się ich wydobycie i ogranicza koszty pozyskiwania cennych pierwiastków. Otrzymane w procesie recyklingu pierwiastki służą do produkcji nowych sprzętów elektronicznych – materiał „z odzysku” ma praktycznie taką samą wartość jak nowo wydobyte surowce.

Co należy zrobić z elektrośmieciami?

Elektroodpadów nie należy demontować samodzielnie, lepiej też nie trzymać ich zbyt długo w domu – przestarzałe urządzenia pobierają dużo prądu, są bardziej awaryjne, a kiedy przestają działać, ich naprawa staje się nieopłacalna. Wygodną opcją jest odbiór elektrośmieci z domu, za darmo, co umożliwia usługa zamawiana na odbiorydomowe.pl.

Właściciel zgłasza, ile i jakich urządzeń chce się pozbyć – maksymalnie można oddać w ramach jednego zgłoszenia cztery kompletne urządzenia wielkogabarytowe (np. pralka, lodówka). Dodatkowo mogą zostać odebrane mniejsze urządzenia, ale odbiorca nie zgłosi się wyłącznie po laptopa czy toster – głównym przedmiotem usługi są duże sprzęty. Właściciel ma obowiązek odłączyć i opróżnić oddawane urządzenia, natomiast wyniesienie elektroodpadów z domu jest już po stronie odbiorcy.