Coraz więcej klientów szuka kompleksowych rozwiązań – ta tendencja dotyczy różnych branż, w tym branży elektronicznej. Co sprawia, że kontrahenci wybierają współpracę z jednym podmiotem zamiast z dwoma czy trzema? Powodów jest kilka. M.in. łatwiejszy kontakt z podwykonawcą, skrócenie czasu realizacji zamówienia oraz niższe koszty. Dlaczego zatem nie każdy producent elektroniki oferuje szeroki zakres usług?
Produkcja elektroniki to skomplikowany, wieloetapowy proces. Żeby powstały płytki PCB, które da się wstawić do urządzeń docelowych, trzeba przeprowadzić szereg procesów obróbkowych, zamontować komponenty w odpowiednich miejscach i wykonać niezbędne testy potwierdzające jakość gotowych obwodów.
Każdy producent elektroniki w zależności od swoich zasobów i strategii może zdecydować, czy działa tylko w jednym zakresie, np. oferuje wyłącznie montaż SMT oraz montaż THT, czy chce gwarantować kompleksowe usługi.
Coraz częściej firmy zajmujące się wytwarzaniem obwodów drukowanych starają się zapewniać maksymalnie szeroką ofertę swoim klientom. Dlaczego?
Kompleksowa oferta produkcji elektroniki, czyli jaka?
Ponieważ rynek niejako to na nich wymusza. Kontrahenci oczekują, że polski producent elektroniki zajmie się nie tylko stworzeniem płytek PCB od podstaw, lecz także zamontuje na nich w odpowiedni sposób wybrane komponenty, przeprowadzi kompleksowe testy – elektryczne, czystości jonowej, AOI, ICT lub funkcjonalne, a poza tym będzie mógł zaprogramować obwody i zamontować je w urządzeniach docelowych.
Zalety współpracy z jednym podwykonawcą
Klienci, zdając sobie sprawę z plusów wynikających ze współpracy z jednym podwykonawcą, szukają właśnie takiego – doświadczonego i działającego kompleksowo. O jakich plusach mowa? M.in. o zmniejszeniu kosztów, bo odpadają te związane z transportem podzespołów między producentami, skróceniu czasu realizacji zamówienia – nie trzeba go tracić np. na wspomniany już transport, przeniesieniu odpowiedzialności – ta leży po stronie jednej firmy, więc w razie problemów nie szuka się winnego, ułatwieniu kontaktu – rozmawia się z konkretnym przedstawicielem i to jemu zadaje pytania oraz o możliwości poświęceniu się sprawom własnego przedsiębiorstwa – kwestie związane z łańcuchem dostaw i płynnością procesu spadają na producenta.
Jedną z firm, która świadczy kompleksowe usługi i dla której produkcja płytek PCB to codzienność, jest Printor (https://printor.pl) działający w branży od ponad 40 lat.
Co ogranicza producentów elektroniki w Polsce?
Skoro klienci szukają przedsiębiorstw mogących zająć się ich projektami od początku do końca, dlaczego nie każdy producent elektroniki w Polsce ma odpowiednio szeroką ofertę? Przede wszystkim, dlatego że kompleksowość w branży elektronicznej wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego. Trzeba zainwestować w park maszynowy i stworzyć przestrzeń, w którym zainstaluje się urządzenia oraz będzie się przechowywało niezbędne podzespoły.
Jednocześnie należy ciągle pamiętać o rozwoju – być otwartym na innowacyjne rozwiązania i podążać za nowinkami. To wiąże się z koniecznością poniesienia dużych nakładów pieniężnych, na które wiele firm nie może sobie pozwolić.
Do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia. Zatrudnienie doświadczonych specjalistów. Same maszyny to nie wszystko. Musi być ktoś, kto będzie potrafił je obsłużyć. Tu ponownie wracamy do kwestii finansowych. A wielu producentów boi się zaryzykować, bo nie wie, po jakim czasie inwestycja ma szansę się zwrócić.