Lifestyle

Deportacja – co to znaczy i kiedy następuje?

Deportacja to nośny ostatnio temat, dotykający cudzoziemców. Warto wiedzieć na czym polega i jakie są przesłanki uzasadniające ją.

Co to jest deportacja?

Na wstępie warto zauważyć, że czym innym jest zobowiązanie cudzoziemca do wyjazdu z Polski, a czym innym środki przymusu. Cudzoziemiec zostanie zobowiązany do wyjazdu z Polski w różnych sytuacjach. Powodem może być na przykład przebywanie na terytorium naszego kraju bez ważnej wizy, pozostawanie w Polsce po przekroczeniu dopuszczalnego okresu pobytu w strefie Schengen, podjęcie przez cudzoziemca działalności gospodarczej niezgodnej z krajowymi przepisami czy sytuacje, w której zobowiązania cudzoziemca do wyjazdu wymagają względy obronności lub bezpieczeństwa państwa. Może też zdarzyć się na przykład, że cudzoziemiec został skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności i przekazanie go za granicę uzasadnione jest wykonaniem orzeczonej wobec niego kary. Wymienione powody nie wyczerpują katalogu wydania decyzji o zobowiązaniu do wyjazdu z Polski. Warto wiedzieć, że organy które wydają niniejszą decyzję mają ograniczone pole manewru w zakresie interpretacji przesłanek. Nie można tutaj odstąpić od wydania takiej decyzji jeżeli jedna z sytuacji z katalogu ustawowego będzie miała miejsce. Czym od zobowiązania do wyjazdu różni się deportacja z Polski? Co do zasady cudzoziemiec, który otrzymuje decyzję może dobrowolnie opuścić kraj. W decyzji tej określony jest termin. Organy biorą pod uwagę chociażby tak prozaiczny fakt jak konieczność spakowania dobytku. Deportacja polega z kolei na przymusowym i natychmiastowo wykonalnym opuszczeniu kraju. 

Kiedy decyzja o zobowiązaniu do powrotu podlega natychmiastowemu wykonaniu?

Żeby wykonać deportację cudzoziemca musi zajść jedna z przesłanek. Należą do nich nieopuszczenie przez terytorium cudzoziemca terytorium Polski w wyznaczonym terminie lub też brak wyznaczenia tego terminu w decyzji, zaistnienie prawdopodobieństwa ucieczki cudzoziemca już po wydaniu decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia kraju lub też sytuacja, w której pobyt cudzoziemca na terenie Polski może stanowić zagrożenie czy to dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, dla obronności kraju, ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Szczególnie ta ostatnia przesłanka w ostatnich czasach ma szczególne znaczenie.

Jak w praktyce wygląda deportacja?

Deportacja polega na doprowadzeniu cudzoziemca do granicy państwa. Może być to granica na lądzie lub też port lotniczy, albo morski. Tej czynności dokonuje Straż Graniczna. Co istotne, doprowadzenie cudzoziemca nie polega na doprowadzeniu go do granicy polskiej, ale do granicy państwa, do którego ma on wrócić.

Deportacja a pomoc prawna

Postępowanie w sprawie deportacji jest bardzo trudne dla cudzoziemca. Przede wszystkim, często wiąże się z ogromnym stresem. Bywa, że dużym problemem jest bariera językowa. Oczywiście, przepisy pozwalają na uzyskanie pomocy w tym zakresie, jednakże dobrym rozwiązaniem jest podjęcie kroków i skonsultowanie się ze specjalistą w zakresie prawa międzynarodowego już wtedy, kiedy cudzoziemiec spodziewa się, że może być w stosunku do niego wydana decyzja zobowiązująca do opuszczenia kraju. W przypadku tego postępowania, mimo iż organy nie mają możliwości odstąpienia od wydania decyzji wtedy, kiedy zachodzą przesłanki uzasadniające ją, najistotniejsze znaczenie będzie tu miało postępowanie dowodowe. Pozwoli ono wykazać czy faktycznie te przesłanki miały miejsce. Podmiot taki jak JK kancelaria może podpowiedzieć jakie dokumenty zgromadzić, a także reprezentować cudzoziemca w postępowaniu przed organami. 

Cudzoziemcy w Polsce mogą zadbać o swoje sprawy prawne – począwszy od kwestii takich jak założenie działalności gospodarczej, poprzez testament i sprawy spadkowe, na legalności pobytu kończąc. Warto sprawdzić hasło takie jak „kancelaria Opole” i znaleźć podmiot świadczący tego typu usługi prawne.