W znanym nam na co dzień budownictwie ważną rolę odgrywa specjalny sprzęt, doświadczenie oraz możliwości posiadane przez wykonawców. Niestety nawet znane nam budownictwo może okazać się nie do końca skuteczne a przede wszystkim nie musi stanowić pełnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Fakt, iż budynek został wybudowany nie oznacza że nie ulegnie on zniszczeniu w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy czy może lat. Dlatego z pomocą przychodzi nam budownictwo inżynieryjne które pozwala nie tylko zwiększyć efektywność działań ale przede wszystkim pozwala lepiej zabezpieczyć obiekt.
Jakie możliwości budowlane posiadamy?
W tym momencie posiadamy znacznie większe możliwości względem stawiania nowych obiektów niżeli niespełna kilkanaście lat temu. Na przestrzeni lat budownictwo wyodrębniło nową dziedzinę która znana jest jako budownictwo inżynieryjne. To dziedzina wymagająca bardzo dużej precyzji oraz dokładności a osoby pracujące w tym zawodzie muszą być niezwykle wykształcone oraz doświadczone w swoich poczynaniach.
Codziennie jadąc do szkoły, pracy czy gdziekolwiek indziej widzimy mosty, podziemne tunele, parkingi podziemne, oczyszczalnie ścieków czy elektrownie wodne. Właśnie za sprawą budownictwa inżynieryjnego mamy możliwość budowy tak wspaniałych obiektów które ułatwiają przejazd setek tysiącom ludzi dziennie. W takich sytuacjach ciężko wyobrazić sobie że jest jakiś problem bądź błąd techniczny który w każdym momencie może spowodować zawalenie się jednej z kilku części obiektu, dlatego tak ważna jest precyzja, niezwykle wysokie umiejętności oraz sprzęt pozwalający budować bezpieczne konstrukcje które mogą służyć nam przez dziesiątki lat.
Równie ważne badania
Nie wystarczy doceniać wyłącznie osób odpowiedzialnych za budowę tego typu obiektów. Równie ważnym a być może ważniejszym faktem są badania gleby którymi zajmuje się geotechnika (zobacz tutaj). To osobna dziedzina nauki wykorzystująca zaawansowany sprzęt aby określić predyspozycje gleby na której ma rzekomo stanąć obiekt. Między innymi określa ona rodzaj gleby, jej nośność względem dużych obciążeń oraz wiele innych istotnych aspektów bez których budowa odbywała by się w ciemno, a my moglibyśmy nie być świadomi zagrożenia jakie na nas czeka. Badania tego typu mają ogromne znaczenie w przypadku podpiwniczenia obiektu, ponieważ pomagają nam określić czy istnieje ryzyko wystąpienia wody oraz w jakim stopniu ono może występować.
Co ciekawe badania geotechniczne możemy wykonywać w celach prywatnych, koszt pojedynczego badania oscyluje w okolicach 1500zł, a podczas jego trwania zostaje wykonany odwiert w ziemi o długości 5 metrów i są pobierane z niego próbki na podstawie których możemy ustalić szczegółowe dane dotyczące naszej gleby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż podłoże na którym stąpamy wcale nie musi być stabilne, wręcz przeciwnie może nie posiadać odpowiedniej nośności co spowoduje uszkodzenia powstałego budynku takie jak pękanie ścian, osuwanie, obniżanie fundamentów czy zawalenia całej konstrukcji.